Na svých internetových stránkách informoval americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA), že se americký raketoplán Endeavour se v pátek úspěšně spojil s Mezinárodní vesmírnou stanicí (ISS). Posádka raketoplánu je na šestnáctidenní misi. Mimo jiné na ISS dopravila poslední části japonského modulu Kibo, který usnadní experimenty ve vesmíru.

Spojení se stanicí se uskutečnilo v 19:47 SELČ, o osm minut dříve, než bylo plánováno. Manévr nebyl nijak jednoduchý, obě plavidla se při něm pohybovala rychlostí více než 28.000 kilometrů za hodinu.

Průchod mezi raketoplánem a stanicí se otevřel zhruba dvě hodiny po spojení, když astronauti zkontrolovali, zda se někde nevyskytly netěsnosti. Na ISS pak po tradiční uvítací ceremonii poprvé po příchodu sedmi astronautů z Endeavouru v její historii bude třináctičlenná posádka.

Během 11 dnů pobytu na stanici absolvují astronauti z Endeavouru pět výstupů do volného prostoru, při nichž mimo jiné na ISS vedle posledního dílu japonské laboratoře Kibo nainstalují například i nové sady baterií. Vystřídá se také jeden člen stálé posádky komplexu.

Endeavour odstartoval k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) v noci ze středy na čtvrtek SELČ. Záběry kontrolních kamer odhalily po opuštění odpalovací rampy odpadnutí několika asi patnácticentimetrových proužků svrchní části izolace palivové nádrže, které poté narazily do tepelného štítu stroje. NASA snímky analyzuje, první odhady ale hovořily o tom, že poškození by nemělo být vážné.

Další poznatky o míře poškození by měly vyplynout ze záběrů, které NASA získala při pátečním přibližovacím manévru raketoplánu k ISS. Kapitán raketoplánu Mark Polansky během něj nařídil provést piruetu, aby posádka vesmírné stanice mohla vyfotografovat spodní část vesmírného plavidla. Obrázky pak byly odeslány do řídícího střediska v Houstonu.

Dokud nezjistí americký NASA nezjistí, proč se odlomily kousky izolační pěny z vnější nádrže raketoplánu Endeavour, budou další starty raketoplánů zastaveny. "O tenhle let se neobáváme, ale potřebujeme pochopit, co se stane při příštím," řekl manažer program raketoplánů John Shannon. "Je to něco nového. Nevím, zda máme problém s materiálem nebo s procesem, ale před srpnovým letem (raketoplánu Atlantis) to detailně prozkoumáme a objasníme," dodal.

Start Atlantisu je naplánován na 18. srpna. NASA se chystá raketoplány vyslat k ISS ještě sedmkrát, než je příští rok vyřadí z provozu.

Americká kosmická agentura problémy s odpadlými částečkami izolační pěny externích nádrží nepodceňuje od katastrofy raketoplánu Columbia v roce 2003. V důsledku poškození tepelného štítu touto pěnou se tehdy stroj během návratu do atmosféry rozpadl. Nikdo ze sedmi členů posádky neštěstí nepřežil a Američané poté na dva roky lety raketoplánů zastavili.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist