Vědci poprvé prokázali spojitost mezi inteligencí dětí a vystavením jejich matek v těhotenství znečištěnému ovzduší. Studie, která v pondělí vyšla v odborném časopisu Pediatrics, podporuje teorii o vlivu smogu na vývoj lidského mozku.

Její autoři sledovali 249 dětí. Jejich matky v posledním stadiu těhotenství nosily na zádech po 48 hodin zařízení na registraci kvality ovzduší. Většina z nich žila v chudých newyorských čtvrtích a byla vystavena zplodinám z automobilů, autobusů a nákladních vozů.

Narozeným dětem byla po pěti letech změřena inteligence. Ty, které se narodily matkám z nejvíc znečištěných oblastí, měly v testech o čtyři až pět bodů nižší výsledky.

Podle autorky studie Fredericy Pereraové je to dost na to, aby to ovlivnilo školní úspěšnost. Pediatr Michael Msall, který se na studii nepodílel, prohlásil, že to neznamená, že by se děti ze znečištěného prostředí nenaučily číst a psát. Ukazuje to ale, že člověk podstupuje zdravotní riziko spojené se znečištěným prostředím nejen třeba tím, že bydlí pod továrním komínem. Smog běžný ve městech může představovat větší zdravotní riziko, než se původně myslelo.
Odborník na otázky vlivu prostředí na lidské zdraví z univerzity Johnse Hopkinse Patrick Breysse se domnívá, že ze studie vyplývá, že vystavení smogu před narozením může mít pro vyvíjející se mozek stejné důsledky jako vystavení olovu. "Tyto poznatky otevřou mnohé oči," řekl.

Pereraová se na Kolumbijské univerzitě zabývá dlouhodobě vlivem polycyklických aromatických uhlovodíků, tedy škodlivin, jež jsou schopny proniknout i placentou, na zdraví dětí. V nejnovější studii při posuzování inteligence dětí vyloučila další možné vlivy jako nepřímé vystavení kouři nebo rodinné prostředí. Přesto se v IQ dětí projevily rozdíly související výhradně s vystavením matek smogu před porodem.

Kritici, kteří požadují další potvrzení výsledků této studie, upozorňují na možnost vlivu škodlivin na novorozence a také na to, že ve skupině intelektově nejslabších dětí bylo jen málo matek, jež dokončily aspoň středoškolské vzdělání.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist