Příbuzenský vztah divokých a domestikovaných velbloudů dvouhrbých byl dlouho nejasný. Vědci z mongolské zemědělské univerzity, z univerzity v Šanghaji a z čínské akademie věd však nyní analyzovali vzorky DNA od osmnácti domestikovaných velbloudů a tří divokých velbloudů vybraných z různých oblastí. Jejich expertiza potvrdila, že divocí velbloudi z různých skupin z Číny a Mongolska jsou navzájem blízce příbuzní.

Zjistilo se také, že všichni domestikovaní velbloudi pocházejí z jediné původní populace. Domestikovaní velbloudi však podle vědců nevznikli, jak se dříve předpokládalo, z předchůdců divokých velbloudů žijících dosud ve volné přírodě. Předkové divokých a domestikovaných velbloudů se totiž oddělili už asi před 700 tisíci lety.

Poslední divocí velbloudi jsou kriticky ohroženým druhem

Divocí velbloudi dvouhrbí (Camelus bactrianus) jsou dnes posledním žijícím druhem divokých velbloudů. V počtu necelých tisíc jedinců přežívají jen na několika málo místech v severozápadní Číně a jihozápadním Mongolsku. Jsou zapsáni na seznamu kriticky ohrožených druhů.

Na rozdíl od domestikovaných příbuzných mají divocí velbloudi menší a štíhlejší tělo s nižšími trojúhelníkovitými hrby a hubenější a ohebnější dolní končetiny.

"Divoká populace velbloudů by měla zůstat oddělená od domestikovaných zvířat, aby se geneticky nepromísily," reagoval na závěry výzkumu Richard Kock z londýnské zoologické společnosti.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist