Zjistilo se také, že všichni domestikovaní velbloudi pocházejí z jediné původní populace. Domestikovaní velbloudi však podle vědců nevznikli, jak se dříve předpokládalo, z předchůdců divokých velbloudů žijících dosud ve volné přírodě. Předkové divokých a domestikovaných velbloudů se totiž oddělili už asi před 700 tisíci lety.
Poslední divocí velbloudi jsou kriticky ohroženým druhem
Divocí velbloudi dvouhrbí (Camelus bactrianus) jsou dnes posledním žijícím druhem divokých velbloudů. V počtu necelých tisíc jedinců přežívají jen na několika málo místech v severozápadní Číně a jihozápadním Mongolsku. Jsou zapsáni na seznamu kriticky ohrožených druhů.Ochránci zvířat nabízejí milion dolarů za maso ze zkumavky - čtěte ZDE
Zvířata žijí v přítomnosti, jejich pojem o minulosti je minimální - čtěte ZDE
Na rozdíl od domestikovaných příbuzných mají divocí velbloudi menší a štíhlejší tělo s nižšími trojúhelníkovitými hrby a hubenější a ohebnější dolní končetiny.
"Divoká populace velbloudů by měla zůstat oddělená od domestikovaných zvířat, aby se geneticky nepromísily," reagoval na závěry výzkumu Richard Kock z londýnské zoologické společnosti.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist