Ve Spojených arabských emirátech, potýkajících se se suchem, se podařilo díky jodidu stříbrnému o desetinu zvýšit množství srážek. Sdělil to ve středu ředitel výzkumu národního meteorologického a seizmologického střediska Umar Ahmad Jazídí.

Jodid stříbrný do mraků rozptylují letadla. Krystalky této látky působí jako kondenzační jádra, na nichž se vytvářejí kapky deště. "Zvýšili jsme díky tomu rezervy podzemní vody, což je hlavní cíl projektu," řekl Jazídí.

V SAE sice nejsou jezera ani řeky, ale v poušti bylo nalezeno několik podzemních rezervoárů vody. Hlavním zdrojem pitné i užitkové vody je moře, avšak odsolování jeho vody je energeticky náročné.

S rozptylováním jodidu stříbrného se v SAE začalo v roce 2000. Dnes vzlétají v této federaci sedmi emirátů k nebi téměř denně dvě letadla a rozprašují látku do oblak. Podobnou metodu vyvolání deště využívají i jiné země, například Čína.

Podle Jazídího neexistuje metoda, jak přesně vypočítat úspěšnost. "Víme pouze, že máme kladné výsledky, a doufáme, že to z dlouhodobého hlediska pomůže zvýšit naše vodní zásoby. Můžeme ovlivňovat jenom taková oblaka, která už kapky deště obsahují. A nejlepší jsou u nás v Al-Ajnu," řekl Jazídí. Al-Ajn je hornatý a zemědělský kraj východně od Abú Zabí.

Loni vzlétla letadla do vzduchu za účelem vyvolat déšť téměř stokrát. Letos už se na rozdíl od minulých let nebudou muset stroje pronajímat, protože SAE si pořídily vlastní, takže počet letů bude vyšší. Dešťový program přijde ročně na 1,5 milionu dolarů (27 milionů korun).

SAE se ho nehodlá vzdát, i když existují studie o škodlivém vlivu stříbrného prachu na lidské zdraví. Způsobuje namodralé skvrny v očích, nose, ústech a na krku.