Japonský astronaut, který se dnes na palubě raketoplánu Endeavour vrací po více než čtyřech měsících v kosmu zpět na Zemi, k experimentu se spodním prádlem řekl: "S posádkou jsem o tom prádle nemluvil. Ale nosil jsem ho asi měsíc a nikdo ze členů stanice si za celý měsíc nikdy nestěžoval. Takže si myslím, že experiment proběhl dobře."

Nyní na oděv z řady J-Wear, který má pohlcovat nepříjemné pachy i vlhkost a také hubit bakterie, již netrpělivě čekají vědci. Ti Wakatovi přibalili čtyři kusy prádla, křížence mezi slipy a trenýrkami. Materiál je antistatický a nehořlavý, jde o kombinaci bavlny a polyesteru.

Pokud se prádlo z řady J-Ware osvědčí, mohli by si astronauti na ISS, kde nemají možnost si vyprat, brát jen minimální množství oblečení. Přeprava materiálu je nesmírně drahá, a tak by se díky oblečení, které nezapáchá ani po týdnech nošení, mohly snížit náklady.

Jakmile bude vývoj řady J-Ware dokončen, plánuje ho Japonsko nabídnout americkému Národnímu úřadu pro letectví a vesmír (NASA) a dalším zemím, s nimiž spolupracuje na poli vesmírného výzkumu. Toto oblečení by mohlo být k dostání také v běžných obchodech.

Wakata by měl dnes odpoledne přistát na palubě raketoplánu Endeavour na Kennedyho vesmírném středisku na mysu Canaveral na Floridě.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist