Americká společnost Apple vydala varování před kritickou chybou, kterou má software jejího mobilního telefonu iPhone. Vzhledem k tomu, že přístroj mohou napadnout hackeři, Apple hned vydal záplatu, kterou si uživatelé mohou do přístroje stáhnout z internetu. Telefony budou podle výrobce nezabezpečené tak dlouho, dokud si jejich majitel opravný program nestáhne.

"Lidé by si po této vlně publicity měli bezodkladně provést aktualizaci softwaru k přístrojům iPhone. Teď začal závod mezi těmi, kdo budou slabé místo v zabezpečení opravovat, a útočníky, kteří chtějí té chyby využít," podotkl Joris Evers ze společnosti McAfee. Ta je druhým největším výrobcem antivirových programů na světě.

Softwarovou chybu objevili dva nezávislí experti Charlie Miller a Collin Mulliner a poprvé se o ní masově objevila zmínka ve čtvrtek. Chyba ohrožuje přístroje milionů lidí, kteří iPhone vlastní. Pokud se hacker dostane do přístroje, může jej použít k páchání trestné činnosti v prostředí internetu. Mobilní aplikace se dnes běžně využívají například u internetového bankovnictví.

Apple sdělil, že majitelé přístroje iPhone si opravný program musejí stáhnout do svého počítače, a to prostřednictvím služby iTunes. Teprve pak si jej mohou nainstalovat do telefonu. Přístroj jednoduše kabelem propojí se svým počítačem.

O problému se široká veřejnost dozvěděla ve čtvrtek, když Miller s Mullinerem softwarovou chybu probírali na technologické konferenci Black Hat v Las Vegas. Tato akce patří k nejprestižnějším událostem svého druhu a oba experti na chybu přišli, když zkoumali slabá místa v zabezpečení SMS zpráv. 

Miller s Mullinerem účastníkům konference předvedli, že škodlivý počítačový kód, jinak řečeno virus, se dá do přístroje dopravit přes SMS. Majitelé přístroje si navíc ani nevšimnou, že jejich iPhone právě přijímá zprávu s virem.

Tlak na Apple 

Experti firmu Apple na chybu upozornili už 18. července. Zjištění se rozhodli zveřejnit proto, aby varovali uživatele před potenciálním rizikem, ale i proto, aby na Apple vyvinuli tlak a přinutili firmu vydat v co nejkratší době opravný program.

Na konferenci Black Hat bylo asi 4 000 expertů na počítačovou bezpečnost. Podle agentury Reuters mezi nimi byli i ti, kteří jsou skutečnými hackery.

Zatímco experti využívají informace získané na konferenci k tomu, aby navrhli opravu slabých míst, hackeři díky těm stejným informacím získávají na čas náskok a vymýšlejí viry.

Zveřejnit způsob, jak se nabourat do počítačových systémů, není trestné. Je ale nezákonné informace využít a do systému se skutečně nabourat.

Apple ve svém posledním fiskálním čtvrtletí prodal zhruba 5,2 milionu přístrojů iPhone. Ty patří do kategorie takzvaných chytrých telefonů, které fungují jako počítače a dají se programovat. Přístroj iPhone se nyní největší měrou podílí na růstu společnosti Apple.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist