Již dříve známá planeta je vzdálena asi 1000 světelných let od Země a snímky jsou velmi jasné a podrobné. Atmosféra planety je podle NASA stejně horká jako jsou předměty v rozpálené peci. Vyzařuje také jasné světlo, což je podle astrofyzika Alana Bosse překvapivý objev.

Družice Kepler podle NASA rychle objevila atmosféru této velké planety a začala ji podrobně zkoumat, čímž dokázala, že je s to plnit svou misi. Ta má trvat ještě tři a půl roku. "Lov planet začal," prohlásil ředitel odboru astrofyziky v sídle NASA ve Washingtonu Jon Morse. HAT-P-7b je velká asi jako největší planeta naší sluneční soustavy Jupiter.

Vesmírný dalekohled zaslal na Zemi první snímky v dubnu. Zachytil na nich podle NASA odlehlou část naší galaxie Mléčné dráhy v souhvězdí Labutě a Lyry. Odborníci odhadují, že v této oblasti se nachází zhruba 14 milionů hvězd, z nichž minimálně 100 tisíc bude vhodnými kandidáty na bližší průzkum.

Kepler je první sondou vyslanou NASA, která dokáže najít planety o velikosti Země obíhající okolo hvězd, jako je Slunce. Experti očekávají, že objeví asi 50 takzvaných exoplanet s přibližně shodným průměrem, jaký má Země, a přes 800 o velikosti do 2,2 průměru Země.

Kosmický dalekohled je nazvaný po slavném hvězdáři, který v 17. století působil na pražském dvoře císaře Rudolfa II.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru