Lékaři se obávají, že rozšíření tohoto komára, jehož latinský název je Culex quinquefasciatus, by mohlo mít stejně zničující důsledky jako koncem 19. století na Havaji, kde vedlo k vyhynutí velkého množství místních druhů ptáků. Oznámili to ve středu v Londýně britští a ekvádorští badatelé.

Komár byl na Galapágách, ležících v Tichém oceánu, poprvé zaznamenán v polovině 80. let, ale tehdy to bylo považováno za jednorázovou záležitost. Teď ale vědci zjišťují, že se na ostrovy pravidelně dostává v letadlech nebo na lodích, které tam přivážející turisty, dychtivé spatřit unikátní ekosystém, který inspiroval Charlese Darwina k jeho evoluční teorii. Genetické testy také prokázaly, že tito komáři jsou v novém prostředí schopni přežít a množit se.

To, že na ostrovech se v důsledku toho ještě neobjevily žádné vážné, nemoci, je podle Simona Goodmana z britsko-ekvádorského týmu jen věc velkého štěstí.


Culex quinquefasciatus přenáší například ptačí malárii, ptačí neštovice a západonilskou horečku. Jeho někdejší zavlečení na Havaj v nádržích s vodou na velrybářských lodí je považováno za příčinu vymizení mnoha specificky místních ptačích druhů.

Tento komár je ale jen další v řadě cizorodých živočichů a dalších živých organismů, které v posledních desetiletích ostrov kolonizovaly. Jsou mezi nimi i potkani, kozy, prasata, mouchy a některé druhy rostlin.
Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru