Archeologové tento týden v ruinách starověkého Aigai našli lidské ostatky v jedné ze dvou velkých stříbrných nádob odhalených na někdejším tržišti. Totožnost osoby, která zde byla pohřbena na konci 4. století př. n. l., zatím není známa, řekla archeoložka Chrysula Saatsogluová-Paliadeliová. Lze jen spekulovat, zda šlo o významnou osobu pohybující se v okolí panovníka.

Loni v ruinách Aigai nedaleko vesnice Vergina řečtí dělníci objevili velkou starověkou měděnou vázu s lidskými ostatky a cenný zlatý věnec. V roce 1977 tu archeologové odkryli hrob s bohatou výbavou, který podle expertů přináležel otci Alexandra Velikého, králi Filipovi II. Makedonskému. Podle tradice byl v Aigai zavražděn a pohřben. Jedna z nově odhalených nádob je podle archeoložky velmi podobná váze z Filipovy hrobky.

Podle profesorky archeologie Stelly Drugu z Aristotelovy univerzity v Soluni je nový objev "velmi významný". "Máme (nyní) více informací, ale chybí nám jméno," dodala.

Podobně jako u loňského nálezu si archeologové lámou hlavu, proč byly ostatky této sice neznámé, ale nikoli nevýznamné osoby vyjmuty z místa prvního odpočinku a uloženy uprostřed města. Pohřbívání mimo pohřebiště bylo v dané době velmi neobvyklé. Podle Drugu mohlo jít o nějaký trest nebo přestupek.

Alexandr Veliký byl jeden z nejúspěšnějších vojevůdců v dějinách. Spravoval velkou část tehdy známého světa, jeho říše sahala až k Indii. Zemřel v roce 323 př. n. l. Místo jeho posledního odpočinku zůstává pro archeology záhadou.