Muž pracuje jako správce sítě a tímto způsobem si prý chtěl ověřit své schopnosti, řekl v úterý kriminalista Jan Daněk z jihomoravské policejní správy. Pachateli hrozily dva roky vězení, jeho stíhání bylo ale podmíněně zastaveno.

Aby muž získal přístup do cizí emailové schránky, vytvořil si na internetu diskuzní fórum, do něhož se zájemci museli přihlašovat pod svými hesly.

Pachatel pak jako administrátor stránek zjistil, že jedna z přihlášených se do fóra dostala poté, co použila jméno a heslo své emailové schránky. Poté, co do ní pronikl, změnil přístupové heslo a začal se schránkou zacházet po svém.

Dvanácti přátelům ženy rozeslal jejím jménem vzkaz s pozdravem a údajně úsměvným souborem, který si měli otevřít. Soubor ukrýval virus, který měl smazat jejich data. Málem se to stalo jedné z obeslaných. Její fotografie zachránil přivolaný počítačový odborník. Policie po ohlášení případu vypátrala útočníka podle počítačů, z nichž rozesílal své maily.

"Je to první výrobce a rozesilatel počítačových virů, jehož se jihomoravské policii dosud podařilo vypátrat," dodal Daněk. Stíhání pachatele bylo podmíněně zastaveno, protože útokem nezpůsobil hmotnou škodu. Pokud se ale ve lhůtě, stanovené státním zástupcem, dopustí protiprávního jednání, může být za rozesílání počítačových virů odsouzen.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist