Odvětví údajně nebylo zasaženo hospodářskou krizí tak jako jiné. Dokazuje to téměř rekordních 1164 vystavovatelů, kteří si pronajali plochu 121 tisíc metrů čtverečních.

Provozní šéf veletrhu Christian Göke počítá s tím, že letos branami berlínského výstaviště projde ještě více návštěvníků z řad odborné veřejnosti než loni, kdy si přišlo novinky prohlédnout více než 100 tisíc lidí. V Německu údajně v první polovině letošního roku vzrostl prodej domácích elektrických spotřebičů o čtyři procenta.

Obdivovat a objednávat letos mohou zájemci nejtenčí ploché televizory s dokonalým obrazem, ledničky se zabudovanými televizory s plochou obrazovkou, tiché a úsporné pračky, v nichž přitom zmizí i ty nejzažranější fleky nebo trouby, v nichž se nic nepřipálí.

Pravděpodobně nejvíce však letos návštěvníky nadchnou televizory nejnovější generace. Samozřejmostí už u nich jsou obrazovky s vysokým rozlišením (HD), pohříchu však většinou chybí příslušný signál. Německé veřejnoprávní televize ARD a ZDF v této kvalitě pokusně vysílaly z nedávného mistrovství světa v lehké atletice v Berlíně.

Přichází čas 3D televizí

Segment televizní techniky se však letos v Berlíně vyznačuje především "invazí" trojrozměrného obrazu. Své 3D-televizory a systémy představí firmy Sony, Philips a Panasonic. Ke sledování obrazu musí být divák vybaven speciálními brýlemi, ale Philips údajně zkouší i technologii, která se bez brýlí obejde.

Panasonic prezentuje "full HD 3D" domácí kino, které zahrnuje i Blu-ray přehrávač. Set se má na trhu objevit příští rok, který "televizi dramaticky změní", tvrdí manažer Panasonicu Jošiiku Kijata.

Trojrozměrné fotografování a filmování v HD kvalitě i ve třech rozměrech už umí i kompaktní kamery. Dalším trendem v zábavní elektronice je rozšiřování nabídky internetových televizních a rozhlasových přijímačů.
Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru