Virus způsobuje horečku, bolest svalů, vyrážky, průjem a selhání životně důležitých orgánů, především jater. Virus se šíří především krví, stejně jako u podobných krvácivých onemocnění. Zatím nebyl zaznamenán případ, že by se šířil vzduchem.
První obětí byla turistická průvodkyně z Lusaky v Zambii, která musela být v září 2008 ve vážném stavu letecky přepravena do nemocnice v Johannesburgu. Pacientka záhy zemřela, stejně jako tři zaměstnanci nemocnice, kteří ji ošetřovali. Virus dostal jméno Lujo podle počátečních slabik měst svého prvního výskytu.
Jedna z nakažených ošetřovatelek přežila díky vakcínám proti žloutence typu C a B. Podle vědců z univerzity Witwatersrand v Johannesburgu ale bude potřebovat ještě minimálně rok, než se zcela uzdraví.
Vědcům z Jihoafrického institutu pro nakažlivé nemoci a z amerického Střediska pro kontrolu nemocí a prevenci (CDC) se podařilo virus izolovat. Podle nich je podobný viru Lassa, který se objevil v roce 1969 v Nigérii.
Původce nákazy je zatím neznámý. Podle vědců z CDC může být virus šířen krysími výkaly.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist