Tvůrci internetového telefonování Skype se soudí s jeho vlastníkem eBay a skupinou investorů, která chce Skype koupit. Niklas Zennström a Janus Friis je obvinili z porušování autorského práva a potenciálně tím můžou chystanou transakci za 1,9 miliardy dolarů přerušit.

Žalobu předložila švédská společnost Joltid Ltd, kterou Zennström a Friis vlastní. eBay obvinění razantně odmítla s tím, že je neopodstatněné a opírá se o právní i faktické chyby.

Zennström a Friis uvádějí, že Skype používá jejich technologii bez jejich autorizace. Předchází tomu komplikovaný právní spor o softwarových právech, který společnosti Joltid a Skype vedou v Británii.

Žaloba, kterou Joltid tento týden předložil u okresního soudu v severní Kalifornii, žádá trvalý soudní zákaz Skypu a náhradu škod. Joltid je přitom přesvědčen, že škody představují nejméně 75 milionů dolarů za den. "Každý den, kdy společnosti Skype nechávají software k webovému telefonování na internetu ke stažení, si uživatelé Skypu stahují autorsky chráněný materiál Joltidu zhruba šestkrát za vteřinu," uvádí žaloba.

eBay si pro Skype pořídila od Joltidu na technologii licenci. Začala ale vyvíjet jako alternativu svůj vlastní software vzhledem k nejistému výsledku právních tahanic. Ve zprávě ke kalifornské žalobě ale uvedla: "Jejich obvinění a nároky postrádají skutkovou podstatu a zakládají se na elementárních právních a faktických omylech."

Analytici označovali Skype za nesourodou divizi internetové aukční síně a mnozí dlouho naléhali, aby ho eBay vyčlenila či prodala. Ta odsouhlasila, že prodá 65 procent Skypu za 1,9 miliardy dolarů konsorciu firem. Jsou mezi nimi Andreessen Horowitz zakladatele podniku Netscape Marka Andreessena, spekulativní investor Index Ventures, privátní investiční skupina Silver Lake a kanadský fond Canada Pension Plan Investment Board. Joltid označil jako žalovanou stranu i tyto podniky.

Informované zdroje minulý týden uvedly, že se Zennström a Friis obrátili na několik soukromých investičních skupin, aby se pokusili svůj někdejší podnik získat zpět.

Skype letos v Británii u soudu zažaloval Joltid, aby se s ním spor o softwarové licence vyřešil. Joltid ale vyrukoval s opačnou žalobou, podle níž Skype porušuje původní dohodu. Předpokládá se, že se proces v Británii uskuteční na začátku příštího roku, napsala agentura Reuters.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru