Mluvčí nemocnice Eva Jurinová řekla, že software se testoval asi rok, nyní zakoupili licenci pro 50 počítačů. Program podle přednosty kliniky zobrazovacích metod Miloslava Ročka lékařům výrazně usnadní a urychlí práci, neboť se nemusejí zdržovat se psaním nálezu a diagnózy.

Lékař například sleduje rentgenový snímek a do mikrofonu připojenému k počítači diktuje nález. Aniž by použil klávesnici, může pouhým hlasem "napsat" celou lékařskou zprávu, kterou pak odešle kolegům z jiných oddělení. Ušetří tak čas nejen lékař, ale i pacient, který čeká na nález mnohem kratší dobu.

Software nyní po testovací fázi začali používat lékaři kliniky zobrazovacích metod. "Výsledný program, který nyní používáme, je velmi dobrý. Byli jsme překvapeni, jak funguje rychle a především s naprostým minimem chyb. Rozpoznává s 98 procentní přesností," řekl Roček.

Poté, co se lékaři naučili se systémem pracovat, jejich čas na odečítání jednoho snímku a zápis nálezu se podstatně zkrátil. "Díky této technologii jsme schopni zvládnout větší množství úkonů než doposud," uvedl.

Program pro motolskou nemocnici se připravoval několik měsíců. Nejprve se totiž musel vytvořit speciální slovník odborných lékařských výrazů čítající více než 65 tisíc slov v češtině i latině tak, aby software nebyl "překvapen" slovem, které by neznal.

Motolská nemocnice nyní počítá s tím, že využije software i na dalších odděleních, především patologii a chirurgii. Právě pro tyto obory jsou již hotovy speciální slovníky. Nyní se dokončuje testování slovníků pro chirurgii, které budou čítat přes 100 tisíc slov.

Vedle motolské nemocnice systém využívá či testuje i řada dalších tuzemských fakultních nemocnic. Přes 30 licencí například zakoupila Všeobecná fakultní nemocnice v Praze pro Ústav patologie a Ústav soudního lékařství a toxikologie. Tato oddělení spolupracovala podobně jako motolská klinika na tvorbě odborných slovníků.

Software v upravené podobě využívají či testují podle výrobce třeba také právníci, soudy, Poslanecká sněmovna nebo Česká televize na titulkování některých pořadů.