Každý z čipů ve 22nm plátku, který na konferenci Intel Developer Forum 2009 představil prezident a šéf exekutivy Intelu Paul Otellini v San Francisku, obsahuje 364 milionů bitů paměti SRAM a více než 2,9 miliardy tranzistorů – to všechno na ploše o velikosti lidského nehtu. Čipy disponují doposud nejmenší funkční buňkou o velikosti 0,092 čtverečního mikronu.

Tím Intel znovu dokázal platnost  Mooreova zákon, který říká, že se počet tranzistorů na křemíkovém čipu každé dva roky zdvojnásobí.

„Mooreovu zákonu se ve společnosti Intel vysloveně daří,“ řekl Otellini a dodal: „Jako první na světě začínáme s výrobou 32nm mikroprocesorů. Půjde o první vysoce výkonné procesory s integrovaným grafickým jádrem. Naši vývojáři už ale současně začali vyvíjet 22nm výrobní technologie. Před námi jsou tedy stále silnější a výkonnější procesory.“

Intel v současnosti vyrábí čipy založené na 45nm technologii a koncem tohoto roku přejde na 32nm technologii a přijde s čipy Westmere.

Po přechodu na 32nm výrobní technologii Intel představí novou mikroarchitekturu s označením Sandy Bridge. Ta obsahuje šestou generaci integrovaných grafických jader včetně instrukcí pro urychlení aplikací pracujících s plovoucí čárkou, videem a multimediálními nástroji.

Počítačový trh čeká podle Otelliniho oživení

Paul Otellini během své řeči uvedl, že by celosvětový prodej osobních počítačů měl v letošním roce navzdory hospodářské krizi zůstat na loňské úrovni nebo dokonce mírně stoupnout.. Je tak optimističtější než výzkumné firmy IDC a Gartner, které letos čekají první pokles prodeje počítačů od roku 2001.

Oživení poptávky po počítačích podle šéfa Intelu podporuje skutečnost, že počítače jsou "nepostradatelné" a lidé je potřebují pro svůj každodenní život. "Domnívám se, že tento trh je na oživení připraven," prohlásil Otellini.

Společnost Gartner nyní předpokládá, že dodávky počítačů letos klesnou o dvě procenta. Ještě před několika měsíci nicméně počítala s výraznějším propadem o šest procent. "Ve druhém pololetí to vypadá mnohem lépe," řekl dnes výzkumný ředitel firmy George Shiffler. Dodal však, že toto oživení zřejmě nedokáže vykompenzovat výpadek z první poloviny roku.

Otelliniho prohlášení podle agentury AP pomáhá vysvětlit, proč společnost Intel minulý měsíc zlepšila odhad tržeb ve třetím čtvrtletí na 8,8 až 9,2 miliardy dolarů z dříve předpokládaných 8,1 až 8,9 miliardy dolarů.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru