Evropská komise se pouští do boje s riziky vyplývajícími z poslouchání hodně hlasité hudby v přehrávačích, což je rozšířený trend zejména mezi mládeží a dětmi. Chce zavést, že tyto výrobky budou mít ve výchozím nastavení omezenou hlasitost a že budou lidé varování před dopady, které jim poslouchání hlasité hudby může způsobit.
Odhaduje se, že až kolem deseti milionů lidí v EU může být vystaveno rizikům, které z poslouchání hlasité hudby vyplývají. Komise uvedla, že pět až deset procent posluchačů hlasité muziky riskuje, že by mohlo přijít trvale o sluch. Jde hlavně o lidi, kteří si hodně hlasité hudby užívají více než hodinu denně.
"Je třeba, aby lidé, zejména ti mladí, o těchto rizicích věděli," prohlásila eurokomisařka pro spotřebitele Meglena Kunevová.
Současně převážně mladé posluchače, kteří nejčastěji poslouchají velmi hlasitou hudbu ve svých přehrávačích i řadu hodin denně, vyzvala, že pokud si chtějí hudbu užívat i za nějakých 40 let, je třeba si ztlumit v přehrávačích hlasitost. Jinak jim prý hrozí, že si trvale poškodí sluch.
V současné době v EU neplatí žádné maximální zvukové limity, ani nejsou žádná jednotná pravidla, stanovující, že dané výrobky musejí mít na obalu nějaké varování, že poslouchání hlasité hudby může poškodit sluch. To musí být nicméně uvedeno v návodu, který je k produktům dodáván.
Brusel ale nyní pověřil CENELEC, tedy unijní standardizační orgán, aby přišel s novými pravidly. Trvat to může i dva roky. Podílet by se na jejich vzniku měl i průmysl. Zřejmě ale nebude zavedeno to, že by se stanovila maximální hranice, na kolik by bylo možné si přehrávač pustit.
Kunevová i Bridget Cosgraveová, generální ředitelka DIGITALEUROPE, tedy sdružení průmyslu digitálních technologií, totiž zdůraznily, že závisí na konkrétních podmínkách i způsobu využívání. Pokud si člověk pustí hudbu například o 120 decibelech po dobu pár minut za týden, tak to nevadí. Při trvalém a dlouhodobějším využívání by to však mohlo mít ničivé dopady na sluch takového posluchače.
"Je snadné zvýšit si úroveň zvuku na vašem MP3 přehrávači na škodlivě hlasité úrovně, zejména na rušných ulicích či v hromadné dopravě," uvedla komisařka. Problém je, že zejména mladí si nejsou vědomi rizik, které to s sebou přináší. "Může trvat roky, než se poškození sluchu ukáže, a to pak už může být prostě příliš pozdě," dodala.
Podle Bruselu by měl být člověk hudbě o 80 decibelech vystaven maximálně 40 hodin za týden. U 89 decibelů už by to nemělo být více než pět hodin týdně.
Kunevová také uvedla, že navrhované změny představují jen drobné technické úpravy, ale mohou zaručit, že normální poslouchání hudby bude bezpečné. Pokud si spotřebitelé budou chtít nahrávače překonfigurovat tak, aby mohli poslouchat i hlasitější hudbu, je to na nich.
"Avšak budou jasná varování, takže budou vědět, jaké riziko podstupují," poznamenala komisařka.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist