V tomto týdnu jde do lékáren ve Francii, v Británii a v Německu nový typ nouzové antikoncepce, použitelný až pět dní po nechráněném pohlavním styku nebo po selhání použité metody antikoncepce. Děje se tak poté, co pilulka nazvaná EllaOne získala v pátek poslední potřebné povolení od Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMEA). Oznámil to v úterý její výrobce, společnost HRA Pharma, která sídlí ve Francii.

Ředitel společnosti Erin Gainer řekl, že brzy počítá s prodejem nového prostředku v dalších evropských zemích.

Mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Veronika Petláková ČTK řekla, že evropské povolení z letošního května platí i pro Česko. Výrobce již dostal od SÚKL registrační číslo, a je tedy možné novou antikoncepci uvést také na český trh. "SÚKL však k úterku neobdržel od výrobce informaci o zahájení (dodávek) přípravku EllaOne na trh v ČR," uvedla.

Nová pilulka se bude zatím ve třech evropských zemích prodávat na předpis a podle agentury AFP bude stát asi 30 eur (800 korun). Přinejmenším ve Francii a přinejmenším pro začátek se nepočítá s tím, že by byla kryta ze zdravotního pojištění. Pilulka je účinná až 120 hodin po nechráněném pohlavním styku nebo selhání jiné antikoncepční metody.

Česko je dva dny za Evropou

Prezident České gynekologické a porodnické společnosti Vladimír Dvořák ČTK řekl, že v Česku mají ženy nyní k dispozici pilulku, která se užívá do 48 hodin, maximálně do 72 hodin po rizikovém pohlavním styku. Záleží podle něj na firemní strategii, zda pilulku bude prodávat také v Česku.

Dvořák vidí problém spíše v tom, že pilulku nelze získat bez receptu. Žena tedy nejprve musí požádat lékaře, aby jí pilulku předepsal. Tím se pro ni stává pilulka nedostupnější a zkracuje se doba, kdy ji může účinně použít.

Nový přípravek obsahující ulipristal acetát zabraňuje ovulaci. EMEA na svých internetových stránkách píše, že je to metoda pro příležitostné použití a rozhodně nesmí nahradit některou metodu pravidelné antikoncepce. Může mít některé nežádoucí doprovodné účinky, nejčastěji bolesti břicha a poruchy menstruačního cyklu. Při testování, jemuž se podrobily asi 4000 žen, byla naprostá většina nežádoucích účinků mírné až střední závažnosti a odezněla spontánně.