Mezinárodní projekt zaměřený na historii obouvání v Číně čeští vědci uskutečnili v letech 2005 až 2007. Podle výsledků byly boty vojáků pravděpodobně vyrobeny z usně a plsti, nikoliv z textilu. Novinářům to dnes řekl děkan fakulty Petr Hlaváček, který se projektu také zúčastnil.
Terakotová armáda je vojsko vyrobené z terakoty, tedy vypálené hlíny. V březnu 1974 jej objevili dělníci, kteří se rozhodli vykopat studnu. Namísto vody nalezli několik soch koní a vojáků. Většina soch je v mírně nadživotní velikosti, ale jsou tam i sochy ve zmenšeném měřítku.
"Závěrů z našeho bádání je několik. Je to ale všechno ovlivněno tím, že nám během tří let nepovolili vstoupit do části odhalených vojáků. Pracovali jsme tak jednak s literárními údaji a jednak s fotodokumentací. Povolili nám jedinou výjimkou, a to fotografování z ochozů," popsal bádání Hlaváček.
Závěr tříletého zkoumání odborníky překvapil zejména tím, že obuv jde napříč vojenskými hodnostmi, což je podle Hlaváčka snad jediný případ ve světě, kdy se nerozlišovalo postavení vojáka v armádě. "Obuv totiž vyjadřuje postavení, bohatství i osobní ambice a cíle," dodal děkan.Badatelům se podařilo objevit dva typy bot. Jeden, který je dodatečně opatřen pomocným řemínkem, aby se obuv nezouvala. U obuvi, která byla vyrobena o něco později, je řemínek součástí střihu. "Když jsme ji analyzovali z hlediska mechaniky a toho praktického používání, tak se nám potvrdilo, že obuv má velmi nezvykle dlouhé prokrojení a při chůzi se musí vyzouvat. Jde o jeden typ, protože jsou tam i jiné typy, které kompletně pokrývají nárt," přiblížil Hlaváček.
Repliky vědci vyrobili stejný způsobem jako originály, a to tvarováním, nikoliv sešívání. Děkan ČTK řekl, že Čína uvažovala o tom, že by na zlínské fakultě vznikly repliky této obuvi pro aktéry slavnostního zahájení olympijských her v Pekingu. "Tahle verze s našimi replikami obuvi přijata nakonec nebyla," dodal děkan.
Armádu nechal vystavět císař Čchin Š'chuang-ti v roce 221 před naším letopočtem pro ochranu hrobky. Toto mauzoleum patří dnes k největším čínským památkám. Od roku 1987 je součástí světového dědictví UNESCO. Každý voják terakotové armády má jiný výraz v obličeji.
Kopie hliněných vojáků si lidé mohou do konce roku prohlédnout v pražské Lucerně. Návštěvníci uvidí sochy, které byly vyrobeny ze stejného materiálu a vypáleny stejným způsobem jako originály. Iniciátoři projektu Ralph Grüneberger a Burkard Pfrenzinger připravili také model hrobu s dalšími 1500 vojáky v bojové formaci. Model je v měřítku 1:10.
Na snímku: Děkan Technologické fakulty Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně Petr Hlaváček představil 1. října repliky obuvi vojáků takzvané terakotové armády, které vytvořili pracovníci fakulty. Podle mezinárodního průzkumu šlo o první vojáky, kteří měli boty z usně a plsti.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist