Společnost Yellow Energy v pátek v Hradci Králové spustila ve zkušebním provozu solární elektrárnu s výkonem 2,2 megawattu. Jde o jednu z největších v republice. Investice činila čtvrt miliardy korun, řekli v pátek novinářům představitelé společnosti.
Stavba vyrostla na okraji města ve čtvrti Třebeš na ploše 5,5 hektaru. V elektrárně bylo použito přes 8000 fotovoltaických panelů. Areál stojí na městských pozemcích, které má investor od radnice pronajaté na 25 let, a to za předem zaplacených více než 20 milionů korun.
"Množstvím vyrobené energie z elektrárny lze celoročně zásobovat 500 rodinných domků," řekl spolumajitel Yellow Energy Igor Jílek. Předpokládaná návratnost celé investice je deset let, životnost použité technologie je asi 30 let. Dodavatelem elektrárny byla společnost InGate. Z 85 procent firma investici financovala úvěrem.
Rozmach elektráren v Česku
Sluneční elektrárny v Česku zažívají velký rozmach. Jejich počet za letošní první pololetí stoupl ve srovnání s koncem loňského roku o dvě třetiny na 2046. Celkový instalovaný výkon solárních elektráren v zemi vzrostl téměř o polovinu na 80,21 megawattu. Ještě loni na začátku roku činil počet licencí pouhých 249 a jejich instalovaný výkon byl 3,4 MW.
Velká solární elektrárna vzniká v hradeckém kraji ve Smiřicích na Hradecku. Má mít výkon 3,24 megawattu a tvořit ji má přes 17.000 panelů. V jejím sousedství by investor chtěl vystavět ještě jednu elektrárnu o výkonu 2,8 megawattu, uvedl v srpnu Hradecký deník. O výstavbě solárních elektráren uvažují investoři i v Popovicích u Jičína či u Týniště nad Orlicí na Rychnovsku.
Vybudování obří sluneční elektrárny za několik stovek milionů korun zvažovala ve své průmyslové zóně radnice Dvora Králové nad Labem. Nakonec se rozhodla, že sama v této oblasti podnikat nebude a pozemky dá k dispozici zájemci, který nabídne nejvyšší nájemné. Investoři solárních zdrojů mají zájem o průmyslovou zónu v Kopidlně na Jičínsku. Tamní radnice je tam ale pustit nechce, protože tato investice regionu nepřinese nová pracovní místa.
Podle analytiků za boomem slunečních elektráren stojí štědrá výkupní cena elektřiny, která je téměř 13 korun za kilowatthodinu. Tržní cena elektřiny je kolem dvou korun. Podle názoru ministerstva průmyslu a obchodu by se výkupní cena elektřiny ze slunečních elektráren měla snížit, protože toto prosperující odvětví již nepotřebuje masivní dotační politiku.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist