Stopy v dubnu objevili amatérští paleontologové a geologové u města Plagne v kantonu Jura. Nález přezkoumali vědci z francouzského Národního střediska vědeckého výzkumu a z univerzity v Lyonu pod vedením Clauda Bernarda. "Jde o unikátní objev nejen díky velikosti stop, ale i díky celkovému počtu dochovaných otisků," řekl  Pierre Hantzpergue z Bernardova týmu.

"Odkryli jsme zatím 150 metrů dlouhou stezku se stopami sauropodů, ale myslíme si, že stezka bude pokračovat ještě stovky metrů," dodal Hantzpergue. Sauropodi dorůstali délky 30 metrů a vážili okolo 30 až 40 tun. Mezi nejznámější z nich patří diplodocus.

Stopy byly odkryty při těžbě dřeva. Jejich otisky se uchovaly v zvápenatělém bahně, které ztvrdlo dříve, než jej zakryla vrstva dalšího bahna. Nyní jsou tvrdé jako skála a dají se dobře uchovat.

Výzkumníci se chystají odkrýt několik tisíc dalších otisků, které by jim umožnily určit, kolik dinosaurů přibližně regionem procházelo a proč. "Nejpravděpodobnější hypotéza je, že zde hledali potravu," uvedl Hantzpergue. Podle vědců byla oblast v okolí Plagne kdysi plošinou na mořském pobřeží. Výzkum by měl pokračovat po dobu tří let.