Vědci ze dvou amerických univerzit sledovali pavouka zblízka několik let. Jméno mu nakonec dali podle známého spisovatele Rudyarda Kiplinga a jeho pantera Baghíry z Knihy džunglí.

Chlupatý načervenalý pavoukovec se živí jemnými listy jednoho druhu akácie, která byla v posledních 50 letech důkladně zkoumána. Vyvíjela se totiž ve společnosti jistých mravenců: tento hmyz chrání rostlinu před býložravci a akácie mu zase poskytují úkryt mezi svými trny a zároveň i potravu ve formě nektaru z listů.

Ale pavoukům baghírám také chutná tahle výživná vláknitá šťáva, která tvoří 90 procent jejich stravy, upozornil Christopher Meehan z pensylvánské Villanovy univerzity.

Tuto skutečnost pozoroval jako první už v roce 2001 v Kostarice jeho massachusettský kolega Eric Olson; ovšem tehdy si pavouk svou vegetariánskou dietu zpestřoval larvami mravenců.

O šest let později Meehan v Mexiku sledoval baghíry, kterak se živí akáciovým nektarem, aniž by k němu přidávaly hmyz. Ze 140 videonahrávek se vegetariáni objevili na 136.

Již dříve vědci u některých pavouků pozorovali, že konzumovali pylové kapky, ale vždycky jen náhodně, když nějaká kapka spadla na jejich síť. Meehan připomněl, že pavouci se nekrmí pevnou stravou, nýbrž svou kořist vysávají.

Na rozdíl od ostatních zhruba 40 tisíc druhů pavouků vystačí baghíra pouze s rostlinnou potravou, takže sítě nepotřebuje k lovu, ale využívá je při péči o potomstvo.


Aby se baghíry vyhnuly mravencům, kteří tvoří kolonie až o 15 tisících dělnících, používají svůj "rozum". Podle biologa "mají velmi vyvinuté společenské schopnosti a velmi mrštné nohy, takže dokážou uniknout a tkají své sítě v částech méně atraktivních mezi listím", o něž mravenci nemají zájem.

Jakmile pavouk dostane hlad, začne se přesouvat k čerstvým listům, většinou pokrytým mravenci, pozoruje je a čeká, až jejich šik prořídne. Pak se vymrští, utrhne kus mladého lístku a uteče na klidnější část rostliny, kde jej zkonzumuje.

A podle Meehana není vyloučeno ani to, že vůči mravencům používají tito skákavkovití pavouci nějaký chemický odér. To je však předmětem současného výzkumu, dodal vědec.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist