Vrak lodě našel podle agentury DPA náhodou v roce 2006 při bruslení u ostrova Reichenau jeden z tamních obyvatel, který ho uviděl skrze led. Podle archeologů se jedná o devítimetrovou středověkou rybářskou loď. Nápadné jsou zejména její ze dna vyčnívající žebra. Úzký a hranatý trup s plochou palubou, vystupující příď a široká záď prý ukazují na středověkou stavební techniku. Všechny zachovalé konstrukční spoje byly vyhotoveny ze dřeva a bez použití železa.

Archeologové chtějí dřevěný vrak po vyzvednutí zdokumentovat a pak na nějakém chráněném a hlubokém místě u Reichenau opět zahrabat. Jedině tak se ho prý podaří zachovat. Nyní leží v mělké zátoce a je již poškozený.

Vědci se rovněž domnívají, že ve vodách u bývalého klášterního ostrova, který největší rozkvět zažil v raném středověku a který je nyní na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, na ně čekají další významné nálezy.

Podle pramenů brázdily hladinu jezera již lodě Římanů. A obyvatelé kůlových staveb z doby kamenné pravděpodobně používali jako plavidla vydlabané kmeny stromů, uvedla DPA.