Pátou nejnavštěvovanější webovou stránku na světě, již měsíčně navštíví kolem 325 milionů uživatelů, jich podle dnešního vydání deníku The Wall Street Journal opouštějí desetitisíce.

"Pokles počtu dobrovolníků, již odcházejí z projektu, který se označuje za 'svobodnou encyklopedii, kterou může editovat každý', je rychlejší než nárůst," uvedl americký list. Jen v prvních třech měsících letošního roku Wikipedia přišla podle španělského výzkumníka Felipeho Ortegy o 49 tisíc přispěvatelů, zatímco o rok dříve ve stejném období úbytek činil jen 4900 editorů.

Wikipedia, která před osmi lety zahájila svůj provoz s tím, že poskytne každému přístup k "sumě lidského vědění", tak podle deníku čelí pochybám, zda bude nadále schopná rozšiřovat svůj záběr a přesnost. Chyby, ale i záměrné manipulace již přitom v minulosti několikrát podkopaly její důvěryhodnost. Encyklopedie je přesto stále velmi populární. Od minulého do letošního září počet jejích návštěvníků podle výzkumné firmy comScore vzrostl o pětinu.

Podle listu si nicméně problém s poklesem uvědomují i šéfové nadace Wikimedia Foundation, která projekt spravuje a financuje. Zároveň ale věří, že jej budou moci vytvářet i s menším počtem účastníků. "Potřebujeme mít dost lidí na to, aby se udělalo vše potřebné. Účelem projektu ale není účast," podotkla výkonná ředitelka nadace Sue Gardnerová.

Přispěvatelé Wikipedie podle deníku mezitím diskutují o příčinách poklesu jejich počtu. Jedna je prý nasnadě - mnoho hesel již prostě bylo zpracováno. Přispěvatele podle nich také odrazují pravidla, která Wikipedia zavedla v poslední době a která mají převážně zabránit manipulacím s jejími hesly. Zejména ta kontroverzní se často stávají obětí soupeřících názorových skupin, které se do hesla snaží promítnout své vidění světa.

I tyto souboje přitom mohou řadu uživatelů odradit. "Z Wikipedie se stalo nepřátelštější prostředí. Mnoho lidí vyčerpá, když musejí o obsahu určitých článků stále znovu debatovat," podotkl Ortega, který působí na Univerzitě krále Juana Carlose v Madridu.

Podle zakladatele Wikipedie Jimmyho Walese nicméně stále není jasné, jaký je "správný" počet přispěvatelů Wikipedie. Pokud si prý lidé myslí, že internetová encyklopedie, která má jen v anglické verzi přes tři miliony článků, je hotová, je to důležité. Pokud je ale důvodem poklesu uživatelů nepřátelský postoj komunity, jež ji vytváří, vůči nováčkům, lze to napravit, podotkl Wales, který se v současnosti snaží především zvýšit přesnost článků na Wikipedii.

Wales spustil Wikipedii 15. ledna 2001. Její provoz je striktně financovaný z příspěvků internetových uživatelů. Ve všech jazykových verzích dohromady má encyklopedie kolem 14 milionů článků. Její česká mutace loni v červnu překonala hranici 100 tisíc hesel.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist