Při záchranném výzkumu při revitalizaci jádra Mělníka archeologové objevili semeno vinné révy a plevel, který se vyskytuje ve vinohradech. ČTK to řekl vedoucí výzkumu Petr Meduna z Archeologického ústavu Akademie věd.

Víno se podle Meduny objevuje spolu s křesťanstvím. V českých pramenech je od nejstarších legend spojováno s kněžnou Ludmilou a knížetem Václavem. Středověké a novověké legendy a pověsti přiřkly Ludmile i Václavovi i konkrétní místa vinic a oba se také stali patrony českých vinařů.

Logika pověstí spojila tedy pěstování révy i s Mělníkem jako místem původu kněžny Ludmily. I bez romantiky legend je jasné, že se křesťanská panovnice neobešla bez duchovních a ti zase nemohli vykonávat křesťanský rituál bez vína. "Je ovšem otázkou, zda byl liturgický nápoj obstaráván z místní révy," uvedl archeolog.

Objev zrna vinné révy se podařil poblíž nejstaršího raně středověkého opevnění z 9. století. Archeologové odebrali k analýze téměř dvě desítky litrů sedimentu. Po proplavení byly spolu s vinnou révou nalezeny především obilniny a jejich plevele. Převažoval ječmen, pšenice setá a také archaické druhy pšenic jednozrnka a dvouzrnka, které jsou předchůdkyněmi současné pšenice. Semeno vinné révy bylo objeveno pouze jedno, ale i přesto je to podle Meduny důkaz o jejím pěstování. Nepřímým důkazem jsou nálezy plevelů rostoucích na vinicích, například prostlíku okrouhlolistého nebo čistce ročního.

Nález jediného semene vinné révy v Mělníce je jedním z nepočetných dokladů jejího výskytu na českém území. Další semena z té doby byla objevena v Praze a Lovosicích. V regionálním kontextu je možné mělnický objev ve shodě s legendami podle Meduny považovat s velkou pravděpodobností za doklad počátků místního vinařství a vinohradnictví.

Víno, tedy zkvašený nápoj z plodů vinné révy, se dostával na sklonku pravěku ze starověkého středomoří na sever Evropy jako luxusní zboží. Odlišoval skupinu "horních deseti tisíc" od pijáků piva a medoviny. Spolu s římskými výboji se šířilo i pěstování révy zhruba od dnešní Francie po Maďarsko a v polovině 1. tisíciletí nového letopočtu se stávalo stále běžnějším produktem místních pěstitelů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist