Za kosmickým programem stojí dva novozélandští nadšenci Peter Beck a Mark Rocket (Raketa), který si kvůli své vášni pozměnil jméno. Na palubě prý bylo na 23 tisíc vzkazů zemřelým od lidí z celého světa.
Dvojice, která před třemi lety založila společnost Rocket Lab, počítá s dalšími starty. Chtějí rovněž nabídnout cenovou alternativu současným raketám.
Dvoustupňová Atea-1 dokáže podle webu Rocket Lab s dvoukilogramovým nákladem vystoupat do maximální výšky 120 kilometrů. Její nástupkyně Atea-2 bude mít dostupnost více než dvojnásobnou a bude moci nést náklad o váze až 70 kilogramů.
Kazachstán blokuje start rakety, bojí se dopadu jejího vyhořelého stupně - čtěte ZDE
V americké poušti soutěží o funkční vesmírnou zdviž - čtěte ZDE
Při suborbitálním kosmickém letu stroj nedosáhne oběžné dráhy kolem Země, překoná ovšem takzvanou Kármánovu linii, která ve výšce 100 kilometrů nad zemských povrchem určuje hranici mezi atmosférou a vesmírným prostorem.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist