Kochleární implantát zprostředkovává sluchové vjemy elektrickými podněty do nervových zakončení v části ucha zvané hlemýžď (cochlea). Zařízení má dvě části. Při operaci se pod kůži zavede malý přístroj, z něhož vedou elektrody do vnitřního ucha. Za uchem je zavěšeno malé pouzdro s mikrofonem, procesorem a přenosovou cívkou. Po operaci následuje rehabilitace, kdy se implantát ladí podle potřeb konkrétního pacienta.
V Motole se provádějí kochleární implantace už 17 let. Loni bylo v Ostravě založeno Centrum péče o pacienty s kochleárním implantátem s působností pro Moravu. Od letošního dubna provádí screening sluchu novorozenců.
V Česku ročně ohluchne zhruba deset dětí a asi 50 dospělých, asi sto dětí se narodí s vážným postižením sluchu. Podle profesora Josefa Syky z Ústavu experimentální medicíny dostává kochleární implantát v Česku méně dětí než by mělo. Samotný kochleární implantát stojí přes půl milionu korun, hradí ho zdravotní pojišťovny, stejně jako následnou rehabilitaci.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist