Na snímku je vidět 7500 galaxií v různých stádiích vývoje v téměř všech vesmírných epochách. Ty nejstarší a nejvzdálenější vznikly před více než 13 miliardami let, tedy zhruba 650 milionů let po velkém třesku.

Fotografie je ve skutečnosti mozaikou několika snímků pořízených během září a října loňského roku širokoúhlou kamerou WFC3 a kamerou ACS, které jsou umístěny na Hubbleově dalekohledu. Kombinuje záběry z řady světelných spekter od ultrafialového přes běžné viditelné až po téměř infračervené.

"Tak detailní, mnohobarevný záběr vesmíru nebyl dosud nikdy sestaven do takové kombinace barvy, jasu, přesnosti a hloubky," pochvalují si výsledek odborníci, kteří snímky z Hubbleova dalekohledu zpracovávají. Blízké galaxie na něm mají převážně eliptické a spirálovité tvary, zatímco vzdálenější útvary působí chaotičtěji, jsou menší, tmavší a méně pravidelné.

Nová fotografie z "dílny" Hubbleova kosmického dalekohledu je další v řadě unikátních snímků z historie vesmíru, které dodalo toto letos již dvacetileté zařízení.

fotografie vesmíru z Hubbleova dalekohledu

Na konci loňského roku vědci zveřejnili jím zachycené nejvzdálenější galaxie, jaké astronomové dosud mohli vidět. Nejstarší z nich vznikly jen 600 milionů let po Velkém třesku, a nacházejí se tak 13,1 miliardy světelných let od Země.


"Hubble" loni prodělal poslední generální opravu a vylepšení systémů, díky nimž by měl přinášet nové poznatky o počátcích vesmíru nejméně do roku 2014, kdy na jeho práci naváže dalekohled Jamese Webba.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist