Záření, jehož vliv na lidské zdraví se dosud nepodařilo věrohodně prozkoumat, prospělo i zdravým myším. Zlepšilo jejich paměť. Skupina vědců pod vedením Garyho Arendashe zkoumala stovku myší, z nichž většina byla geneticky pozměněná tak, aby se v jejich mozku tvořily usazeniny beta-amyloidu typické při vzniku Alzheimerovy choroby.
Myši seděly v klecích kolem antény, z níž po dobu až devíti měsíců vycházelo dvakrát denně jednu hodinu elektromagnetické záření o frekvenci 918 megaherzů, jak je obvyklé u mobilních telefonů. Rovněž dávky o intenzitě 0,25 wattů odpovídají záření, jímž na lidský mozek působí mobil držený u ucha.
U mladých zvířat se během pokusu netvořil žádný betaamyloidový plak, jak by za jiných podmínek bylo obvyklé. U starších zvířat vědci po mnohaměsíčním ozařování zjistili, že v testech výkonnosti mozku byly stejně úspěšné jako zdravé myši. V jejich mozcích bylo méně usazenin. Také geneticky nepozměněné myši vystavené elektromagnetickému záření na tom byly v testech paměti lépe než před ozařováním.
Obavy z toho, že wi-fi škodí zdraví, se dosud nepotvrdily - čtěte ZDE
Podle vědců ze severu Evropy nevede používání mobilních telefonů k rakovině mozku - čtěte ZDE
Spolehlivě dokázat lze zatím jen to, že v průběhu pokusů lehce vzrostla teplota mozků pokusných zvířat. Vědci se domnívají, že vyšší teplota podporuje rozpouštění škodlivých usazenin.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist