Její čínský partner Alibaba Group v sobotu Yahoo kritizoval za to, že tento týden podpořila postoj Googlu proti hackerským útokům a proti omezování soukromí internetových uživatelů v Číně.

Alibaba, kde Yahoo od roku 2005 vlastní 40 procent akcií, označila vyjádření Yahoo k postoji Googlu k událostem na čínských sítích vzhledem k nedostatku faktů za "lehkomyslné".

Yahoo ve středu prohlásila, že souhlasí s postojem Googlu, podle něhož jsou hackerské útoky na jeho čínské sítě "hluboce znepokojivé" a že proti narušování soukromí uživatelů internetu je nutné klást odpor.

Alibaba Group, která vlastní největšího čínského internetového prodejce i nejužívanější čínský server Alibaba.com, má s Yahoo napjaté vztahy již od odchodu někdejšího šéfa Yahoo Jerryho Yanga. Ke konci loňského roku Yahoo prodala svůj podíl na Alibaba.com, aniž o tom šéfům Alibaba Group předem řekla.

Yahoo o útocích na weby amerických společností věděla, ale neozvala se

Google v úterý sdělil, že se stal v Číně terčem kybernetických útoků. Zároveň pohrozil, že z tamního trhu odejde, pokud nevyjedná povolení nefiltrovaného vyhledávače, protože odmítá s čínskou vládou dál spolupracovat na cenzuře obsahu na vyhledavači google.cn. Mluvčí Googlu však dnes popřela zprávy, podle nichž už firma o odchodu z čínského trhu rozhodla a dala zaměstnancům placené volno.


Agentura Reuters mezitím s odvoláním na informované zdroje uvedla, že Yahoo věděla o čínských kybernetických útocích na ni, Google a dalších asi 20 amerických společností předtím, než to Google veřejně oznámil. Yahoo však na rozdíl od Google o útocích neinformovala.

Situaci pozorně sledují i nejvyšší místa v USA. Politici v čele s prezidentem Barackem Obamou dali najevo, že stojí za Googlem a jeho snahou prosadit v Číně svobodný přístup k informacím. Ministerstvo zahraničních věcí USA oznámilo, že předá Číně kvůli hackerským útokům oficiální diplomatickou nótu a bude požadovat vysvětlení.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist