Výhodou těchto buněk je protizánětlivý účinek a rychlejší a kvalitnější obnova poškozené kůže."Podobný léčebný postup nebyl v České republice zatím využíván a jeho zavedení přispěje ke zkvalitnění lékařské péče," uvedl vedoucí Univerzitního centra buněčné imunoterapie Jaroslav Michálek.

Mezenchymální kmenové buňky vznikají v kostní dřeni. Vědci je ale získávají z tukové tkáně. Zdrojem tuku jsou například liposukce.

Po náležitých úpravách kmenové buňky údajně pomáhají obnovit prokrvení poškozených tkání, mírní zánět a imunitní reakci těla. K izolaci buněk se používá speciální centrifuga, kultivují se ve sterilních vacích.

Léčba popálenin a špatně se hojících ran je podle brněnských odborníků i v moderní medicíně problematická. "Stále existuje riziko vzniku infekce a plastických jizev, které negativně ovlivňují kvalitu pacientova života," uvedl Michálek. Buňky lze podle vědců použít také na bércové vředy a chronické rány diabetiků.


S buněčnou léčbou popálenin mají brněnští lékaři zkušenosti už od roku 1991. Tehdy se začínalo s ošetřováním pomocí vypěstovaných kožních buněk, uvedl přednosta kliniky popálenin Lékařské fakulty Masarykovy univerzity Pavel Brychta. Kmenové buňky mohou představovat další pokrok.