Americká vesmírná agentura NASA zřejmě bude muset zrušit plány na návrat amerických astronautů na Měsíc do roku 2020. Americká média informují, že v návrhu rozpočtu na příští rok, který prezident Barack Obama předloží Kongresu v pondělí, na to nejsou prostředky.
Bílý dům údajně chce, aby se agentura zaměřila na jiné projekty, například výzkum změny klimatu, vývoj nových technologií či programu, který jednou umožní výpravu lidské posádky k asteroidům.
"Na Měsíc se určitě vracet nepotřebujeme," řekl podle deníku The Los Angeles Times (LAT) člen Obamovy administrativy. Plán návratu na Měsíc, ale i letu na Mars nastínil v roce 2004 tehdejší prezident George Bush.
Už tehdy ale řada pozorovatelů říkala, že záměr není příliš reálný. V čase hospodářských potíží a hrozivých schodků amerického rozpočtu by se pak nynější administrativě odůvodnění mise na Měsíc hledalo jen těžko.
Mise v ohrožení. Houstone, máme problém: peníze, hlásí NASA - čtěte ZDE
USA úspěšně vyzkoušely novou raketu, která má vynášet astronauty do vesmíru - čtěte ZDE
Konec "měsíčních" plánů podle LAT znamená i konec vývoje raket či modulů, které s tímto projektem souvisely. Jde zejména o raketu Ares I, která měla při cestách do vesmíru s lidskou posádkou nahradit dosluhující raketoplány, nákladní raketu Ares V, ale i přistávací modul anebo případnou měsíční základnu.
Místo toho bude NASA podle zdrojů z Bílého domu vyvíjet raketu, jež jednou dopraví lidskou posádku a roboty k průzkumu oblastí za nízkou oběžnou dráhou Země. Podle deníku The New York Times (NYT) je ale možné, že vývoj raket Ares bude v nějaké podobě pokračovat.
Na ISS je potřeba o tři miliardy navíc
Podle expertní komise, kterou jmenoval Obama, by NASA alespoň pro udržení letů s lidskou posádkou do těchto oblastí a prodloužení životnosti Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) potřebovala navýšit rozpočet o tři miliardy dolarů ročně.
Podle středečního vydání deníku The New York Times ale agentura, která má v aktuálním finančním roce k dispozici 18,7 miliardy dolarů, s takovým navýšením nemůže počítat. Nárůst pro další rok prý bude nižší než jedna miliarda dolarů. Obamova administrativa zatím své plány tají, trvá prý jen na tom, že v letech s lidskou posádkou chce pokračovat.
NASA se nebude snažit vyprostit uvízlé marsovské vozítko Spirit - čtěte ZDE
Deník The Wall Street Journal nicméně tento týden informoval, že americká vláda vyhlásí soutěž pro soukromé firmy na raketu, která by astronauty dopravovala na ISS a zpět. Podle NYT by to ale zřejmě vyvolalo spory mezi těmito firmami, ale i mezi prezidentem a Kongresem, který nestojí o další změny poslání NASA. Kongres přitom musí se změnami programu, v jehož rámci jsou nyní vyvíjeny i rakety Ares I a V, souhlasit.
Dnes používané raketoplány plánuje NASA vyřadit z provozu mezi letošním zářím a jarem 2011. Rakety Ares měla mít agentura podle původních plánů k dispozici nejdříve v roce 2015. Do té doby bude při letech k Mezinárodní vesmírné stanici závislá na ruských plavidlech Sojuz.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist