"V letošním roce je naším hlavním cílem instalace takzvaného Brewerova spektrofotometru na stanici Marambio na ostrově Seymour v oblasti Antarktického poloostrova. Tento přistroj bude měřit v automatickém režimu celkové množství ozonu v atmosféře, tedy stav ozonové vrstvy Země a sluneční ultrafialové záření," tvrdí člen expedice Michal Janouch.

Některá zařízení, která budou instalována v Antarktidě, byla testována v podobných klimatických podmínkách na Labské boudě v Krkonoších. Cesta vědců by měla trvat přibližně do 25. února.

Nepůjde přitom o jedinou českou výpravu pobývající na tomto kontinentě. Přibližně měsíc zde tráví pět vědců z České geologické služby a dva z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Pracují na geologickém mapování severní odledněné části poloostrova Ulu, přičemž se zaměřují na rozšíření a vznik vulkanických hornin a mořských sedimentů.

Výzkumy jsou součástí projektu, který má přispět ke zjištění stavu ozonové vrstvy Země a slunečního UV záření v Antarktidě a pomoci k rekonstrukci klimatického a geografického vývoje věčně zmrzlého světadílu.


Čeští vědci provozují v Antarktidě už od roku 2006 polární stanici. Je postavena na severním pobřeží ostrova Jamese Rosse na východním pobřeží Antarktického poloostrova, kde se díky teplejším vzdušným proudům jako v jedné z mála antarktických oblastí výrazněji projevuje oteplování.

Odborníci z českých univerzit a vědeckých ústavů tam zkoumají vznik a rozšiřování života na území bez ledu.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru