Některá zařízení, která budou instalována v Antarktidě, byla testována v podobných klimatických podmínkách na Labské boudě v Krkonoších. Cesta vědců by měla trvat přibližně do 25. února.
Nepůjde přitom o jedinou českou výpravu pobývající na tomto kontinentě. Přibližně měsíc zde tráví pět vědců z České geologické služby a dva z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Pracují na geologickém mapování severní odledněné části poloostrova Ulu, přičemž se zaměřují na rozšíření a vznik vulkanických hornin a mořských sedimentů.
Výzkumy jsou součástí projektu, který má přispět ke zjištění stavu ozonové vrstvy Země a slunečního UV záření v Antarktidě a pomoci k rekonstrukci klimatického a geografického vývoje věčně zmrzlého světadílu.
Čeští vědci chtějí do roka zkusit léčit chronické poranění míchy - čtěte ZDE
Senzační objev: Čeští vědci našli klíč k novému léku na AIDS - čtěte ZDE
Čeští vědci provozují v Antarktidě už od roku 2006 polární stanici. Je postavena na severním pobřeží ostrova Jamese Rosse na východním pobřeží Antarktického poloostrova, kde se díky teplejším vzdušným proudům jako v jedné z mála antarktických oblastí výrazněji projevuje oteplování.
Odborníci z českých univerzit a vědeckých ústavů tam zkoumají vznik a rozšiřování života na území bez ledu.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist