Pacient ve svých 29 letech přežil v roce 2003 vážnou dopravní nehodu a od té doby se nemůže hýbat, ani mluvit, je v hlubokém spánku. Při zkoumání jeho mozkové činnosti moderním skenerem se však ukázalo, že při kladení jednoduchých otázek se u něj aktivují stejné oblasti mozku jako u zdravých lidí.
"Byli jsme ohromeni, když jsme viděli výsledky vyšetření pacientova mozku skenerem. Byl s to správně odpovídat na otázky, a to pouhým formulováním myšlenek, které poté dekódovala obrazová technika magnetické rezonance," řekl neurolog Adrian Owen z Cambridge.
Výzkum se zaměřil na 23 pacientů, kteří jsou oficiálně v komatu. U čtyř z nich se touto technikou odhalila určitá míra vědomí. Takových lidí by se lékaři mohli ptát na jejich bolest a další pocity, uvedl belgický vědec Steven Laureys z Lutychu.
Zpráva přišla poté, co se loni v listopadu ukázalo, že šestačtyřicetiletý Belgičan Rom Houben strávil 23 let zdánlivě v komatu, ale po celou dobu si plně uvědomoval, co se děje okolo, a nemohl reagovat, protože ochrnul.
Brněnští lékaři vyzkušejí léčbu popálenin pomocí kmenových buněk - čtěte ZDE
Lékaři použili kmenové buňky pacientky k vytvoření části nové průdušnice - čtěte ZDE
Správná diagnóza byla stanovena až v roce 2006. Nyní komunikuje prostřednictvím speciálního počítače a hodlá prý napsat knihu.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist