Tuto informaci přinesli britští a belgičtí vědci ve zprávě, kterou zveřejnil týdeník The New England Journal of Medicine.

Pacient ve svých 29 letech přežil v roce 2003 vážnou dopravní nehodu a od té doby se nemůže hýbat, ani mluvit, je v hlubokém spánku. Při zkoumání jeho mozkové činnosti moderním skenerem se však ukázalo, že při kladení jednoduchých otázek se u něj aktivují stejné oblasti mozku jako u zdravých lidí.

"Byli jsme ohromeni, když jsme viděli výsledky vyšetření pacientova mozku skenerem. Byl s to správně odpovídat na otázky, a to pouhým formulováním myšlenek, které poté dekódovala obrazová technika magnetické rezonance," řekl neurolog Adrian Owen z Cambridge.

Výzkum se zaměřil na 23 pacientů, kteří jsou oficiálně v komatu. U čtyř z nich se touto technikou odhalila určitá míra vědomí. Takových lidí by se lékaři mohli ptát na jejich bolest a další pocity, uvedl belgický vědec Steven Laureys z Lutychu.

Zpráva přišla poté, co se loni v listopadu ukázalo, že šestačtyřicetiletý Belgičan Rom Houben strávil 23 let zdánlivě v komatu, ale po celou dobu si plně uvědomoval, co se děje okolo, a nemohl reagovat, protože ochrnul.

Správná diagnóza byla stanovena až v roce 2006. Nyní komunikuje prostřednictvím speciálního počítače a hodlá prý napsat knihu.
Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru