Tuto informaci přinesli britští a belgičtí vědci ve zprávě, kterou zveřejnil týdeník The New England Journal of Medicine.

Pacient ve svých 29 letech přežil v roce 2003 vážnou dopravní nehodu a od té doby se nemůže hýbat, ani mluvit, je v hlubokém spánku. Při zkoumání jeho mozkové činnosti moderním skenerem se však ukázalo, že při kladení jednoduchých otázek se u něj aktivují stejné oblasti mozku jako u zdravých lidí.

"Byli jsme ohromeni, když jsme viděli výsledky vyšetření pacientova mozku skenerem. Byl s to správně odpovídat na otázky, a to pouhým formulováním myšlenek, které poté dekódovala obrazová technika magnetické rezonance," řekl neurolog Adrian Owen z Cambridge.

Výzkum se zaměřil na 23 pacientů, kteří jsou oficiálně v komatu. U čtyř z nich se touto technikou odhalila určitá míra vědomí. Takových lidí by se lékaři mohli ptát na jejich bolest a další pocity, uvedl belgický vědec Steven Laureys z Lutychu.

Zpráva přišla poté, co se loni v listopadu ukázalo, že šestačtyřicetiletý Belgičan Rom Houben strávil 23 let zdánlivě v komatu, ale po celou dobu si plně uvědomoval, co se děje okolo, a nemohl reagovat, protože ochrnul.

Správná diagnóza byla stanovena až v roce 2006. Nyní komunikuje prostřednictvím speciálního počítače a hodlá prý napsat knihu.