Sedm metrů dlouhá kabina je posledním velkým rozšířením orbitálního komplexu, jehož budování začalo v roce 1998.

K náročné instalaci modulu jsou zapotřebí tři výstupy do volného kosmu. Při prvním z nich astronauti Robert Behnken a Nicholas Patrick v pátek připravili Tranquility k přesunu z nákladového prostoru raketoplánu Endeavour na určené místo u ISS. Poté již jen sledovali, jak obří robotická paže, kterou obsluhovali jejich kolegové Kay Hireová a Terry Virts, ukotvila modul ke spojovacímu uzlu Unity.

"Máme spoustu fotografií... a každá vypadá úžasně," sdělil astronaut Stephen Robinson prostřednictvím vysílačky zvnitřku ISS. "Odsud to taky vypadá úžasně," odpověděl mu z kosmického prostoru astronaut Patrick.

Kvůli Tranquility vystoupí astronauti do vesmíru třikrát

Behnken s Patrickem, kteří pracovali při svém prvním výstupu tak rychlým tempem, že je muselo pozemní řídící středisko mírnit, nakonec k modulu úspěšně přimontovali elektrickou a datovou kabeláž.

Při druhém výstupu, plánovaném na sobotu, by měli astronauti pokračovat s oživováním modulu, konkrétně napojit vedení chladícího systému.

Třetím výstupem do kosmu pak má být v zásadě dokončena více než desetiletá základní výstavba orbitální stanice v hodnotě 100 miliard dolarů, kterou buduje 354 kilometrů nad Zemí 16 států.


Tranquility podle NASA zásadně zlepší kvalitu života na orbitálním komplexu, kde astronauti tráví v kuse šest měsíců. Stane se druhým obytným modulem pro posádku, která v něm bude mít k dispozici toaletu, posilovací stroje, generátor kyslíku i přístroje na čištění vzduchu a recyklaci vody.

Při některém z příštích výstupů do kosmu bude k Tranquility přidána rovněž vyhlídka Cupola se sedmi okny, z nichž jedno je úplně největší, jaké kdy člověk ve vesmíru instaloval - jeho průměr činí 79 centimetrů.

Osmnáctitunový modul Tranquility, pojmenovaný po místě prvního přistání amerických astronautů na Měsíci v roce 1969, byl navržen v Itálii, dodala ho Evropská vesmírná agentura (ESA) a jeho pořizovací cena se pohybuje kolem 400 milionů dolarů (7,6 miliardy korun).

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist