Umělé materiály z nanočástic, které jsou tisíckrát menší než zrnko pylu, lze využívat v lékařství, stavebnictví i při ochraně životního prostředí, kdy mohou pomocí nanofiltrů čistit ovzduší i vodu.
"Zjednodušeně můžeme říci, že pracujeme s hmotou na úrovni jejích nejmenších částic, atomů a molekul, a vytváříme umělé struktury, které nelze najít v přírodě. Přitom se je snažíme vybavit požadovanými vlastnostmi," popsala ředitelka centra při Vysoké škole báňské-Technické univerzitě Ostrava Pavla Čapková.
Ostravští vědci tak vytvářejí materiály se zcela novými schopnostmi. V lidském těle mohou například cíleně "dopravit" lék na konkrétní místo pomocí nanočásticových nosičů. Nanomateriály také rozkládají organické nečistoty a karcinogeny. "Podílíme se také na vývoji nanomateriálů pro krytí ran či dezinfekci povrchů," dodala Čapková.
Centrum se zabývá také tím, jaký vliv na lidské zdraví mají mikročástice pocházející z průmyslové výroby a dopravy. Společně s odborníky z Ústavu patologie ostravské fakultní nemocnice se snaží v lidských tkáních odhalit nanočástice kovů a jejich sloučenin a zjistit souvislost mezi kvalitou pracovního a životní prostředí a diagnózou.
Vývoj nanomateriálů směřuje také k praktickému využití například ve stavebnictví. Vědci spolupracují s firmami z oblasti stavebních a samočisticích nátěrových hmot. Vyvíjejí i nové typy plastů pro konstrukční materiály, které budou pevnější a odolnější vůči vysokým teplotám.
Centrum pracuje i na projektech podporovaných EU
Díky přesahům do zdravotnictví, ekologie a průmyslu se centrum zapojilo také do několika projektů rozvoje vědy, výzkumu a inovací, které jsou podporovány Evropskou unií. Mimo to společně s americkými a čínskými vědci zkoumá, jaký vliv na zdraví a životní prostředí mají nanočástice, které pocházejí z brzdového obložení automobilů.
Vývoj nanomateriálů v Ostravě je ucelený a zahrnuje počítačové modelování, vlastní technologie i jejich testování. "Mimořádnou pozornost věnujeme také bezpečnosti vyvíjených nanomateriálů. Zajišťujeme jejich stabilitu, aby se nanočástice neuvolňovaly do životního prostředí," říká Čapková.
Centrum nanotechnologií vzniklo v roce 2008 přeměnou původního Ústavu chemie materiálů, který na VŠB-TUO působil od roku 2002. V současné době zaměstnává 30 odborníků a s dalšími spolupracuje. Zároveň se podílí na výuce studentů v rámci studijního programu zaměřeného na nanotechnologie.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist