Vědci si pro tuto příležitost zvolili příhodné místo - tajemství Tutanchamonova rodu oznámí veřejnosti v Egyptském muzeu v Káhiře, kde se nachází také jeho sarkofág.

Záhadu Tutanchamonova rodu se egyptologové snaží vyřešit již od objevení jeho hrobky v roce 1922. Otcem vladaře, který podle vědců zemřel na následky zranění v pouhých 19 letech, byl s největší pravděpodobností faraon Amenhotep IV. Vědci se ale přou o to, zda byla jeho matkou krásná Nefertiti nebo Amenhotepova vedlejší manželka Kija. Podle agentury AFP je ve hře i Tutanchamonova kojná.

Stejně jako původ mladého vladaře, je záhadou i jeho život a předčasná smrt. Nezodpovězená zůstává také otázka, zda po sobě zanechal nějaké potomstvo. Egyptologové jej považují za otce dvojčat, která byla coby novorozeňata pohřbena v jeho hrobce.

Kromě Tutanchamona se vědci chystají zkoumat také DNA dalších panovníků a ostatních mumií nalezených na egyptských pohřebištích. Výzkum má vnést nové světlo do příbuzenských vztahů mezi jednotlivými vládci, jeho výsledky jsou ale podle některých archeologů stále nespolehlivé a je třeba je porovnat s výsledky ostatních archeologických metod.

Výzkum se uskutečnil pod patronátem generálního tajemníka egyptské Nejvyšší rady pro památky Zahího Haváse. Někteří odborníci se obávají, že šéf egyptských památkářů využije tuto příležitost k dalšímu apelu na světová muzea, aby vrátila poklady z dob faraonů zpět do Egypta. V minulosti například požadoval po Německu navrácení busty královny Nefertiti.