Asi 2,5 metru vysokou hlavu z hladce leštěné červené žuly, zachycující faraonovy "mladistvé rysy", našli archeologové v ruinách faraonova zádušního chrámu v jihoegyptském Luxoru. O nálezu informovaly v neděli egyptské úřady.

"Ostatní sochy měly vždy něco zlomené, třeba špičku nosu, a tvář zerodovala," řekla německo-arménská archeoložka Hourig Sourouzianová, která od roku 1999 vede v těchto místech egyptsko-evropskou expedici. "Ale tato zde je překrásně vytesána a nic není zlomeno," upozornila.

Hlava je částí torza sochy Amenhotepa III. nalezeného před několika lety. Socha se nyní restauruje a podle agentury AP bude s hlavou brzy spojena.

Amenhotep III., egyptský faraon 18. dynastie a syn Tuthmose IV., vládl přibližně v letech 1387 až 1348 před naším letopočtem na území rozkládajícím se od dnešního severního Súdánu k Sýrii. Vybudoval Théby a odtud upevnil egyptskou nadvládu nad Asýrií a Babylónií.


Za jeho vlády, spadající do období takzvané Nové říše, starověký Egypt prosperoval a řemeslníci měli podle Sourouzianové tehdy příležitost zdokonalovat své řemeslo. Odtud pravděpodobně pramení symetrické rysy odkryté hlavy. Podle archeoložky však nelze vyloučit ani to, že Amenhotep III. možná vypadal stejně jako socha. "Mohl to být velmi pohledný muž," dodala.

Z faraonova rozsáhlého zádušního chrámu, kde archeologové hlavu našli, se zachovaly jen zbytky zdí. Expedice v jeho ruinách přesto kromě ní objevila dalších 83 artefaktů.

kamenn 0068lava faraona Amenhotepa III.