Nejdůležitější skupinu z tohoto vzorce, tedy 7346 osob, tvořily ženy, které nepily alkohol téměř vůbec. V druhé největší skupině (6312 osob, což je téměř třetina) byly ženy, které tvrdí, že pijí denně tak třetinu skleničky vína, piva nebo jiného alkoholu, zatímco dvacet procent se přiznalo ke sklence alkoholu, šest procent ke dvěma sklenkám a tři procenta k více než dvěma sklenkám denně.
Ve Spojených státech sklenka alkoholu považovaná za standardní obsahuje 14 gramů alkoholu, což představuje 15 cl vína, 35 cl piva nebo 43 ml tvrdého alkoholu.
Během sledovaného období 13 let přibraly na váze nejvíce ženy, které nepily alkohol vůbec. Nejlépe odolávaly kilům navíc ty, které pily ekvivalent dvou sklenek denně.
Třetina Evropanů vůbec nepije alkohol, tvrdí průzkum - čtěte ZDE
Češi už nepijí tolik alkoholu co dřív. Produkce loni klesla o několik procent - čtěte ZDE
Nejlepší v boji proti nadměrným kilům bylo červené víno, ale stejný efekt prokazovaly v menší či větší míře všechny typy konzumovaného alkoholu, tvrdí autoři studie.
Vědci nicméně nechtějí doporučit konzumaci alkoholu jako prostředek boje proti obezitě, a to s ohledem na zdravotní a psychosociologické problémy s alkoholem spojené.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist