Tento projekt, který Google uskuteční ve spolupráci s italským ministerstvem kultury, umožní, že lidé kdekoliv na světě získají přístup například k dílům astronoma Galilea Galileiho či básníka Dante Alighieriho.

Google jednal ve stejné věci i s dalšími institucemi, například v Oxfordu či Madridu, ale nakonec se rozhodl pro italské knihovny.

"Skutečnost, že toto je první evropská vláda, která se pro spolupráci s námi rozhodla, vysvětluje náš zájem o Itálii i naděje, které do tohoto projektu vkládáme," řekl agentuře Reuters Nikesh Arora, prezident společnosti Google pro rozvoj obchodu.

Mario Resca z italského ministerstva kultury uvedl, že tato dohoda pomůže uchovat obsah italských knih vydaných do roku 1868 na věky a rozšířit je po celém světě. Připomněl přitom, že v roce 1966 záplavy ve Florencii zničily tisíce knih. Jako pozitivní uvedl i fakt, že projekt vytvoří stovky nových pracovních míst.

Google ponese náklady na skenování knih, které se odhadují na 100 milionů eur (asi 2,56 miliardy korun).

Google oznámil svůj plán vybudovat gigantickou elektronickou knihovnu v prosinci 2004 a od té doby naskenoval přes 12 milionů knih. Projekt však vzbudil v mnoha zemích rozporuplné reakce. Příznivci kladně hodnotí rozšíření přístupu ke knihám, zatímco odpůrci kritizují, že může jít o porušení protimonopolního zákona a autorských práv.