Díky aplikaci si mohou nadšení zájemci o kosmonautiku vyzkoušet připojení raketoplánu k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), vydat se na virtuální výlet na Mars či Měsíc nebo prostudovat snímky vzdálených hvězd pořízených Hubbleovým teleskopem.

Simulační aplikace se jmenuje Vesmírná komunikace a navigace (Space Communications and Navigation - SCaN) a je založena na skutečném programu SCaN, který NASA používá pro koordinaci svých tří komunikačních sítí - vesmírné SN, pozemské NEN a hlubokovesmírné DSN.

Pomocí těchto komunikačních systémů NASA ovládá družice, raketoplány, ISS, planetární roboty nebo teleskopy.

"Tato simulace pomáhá poutavým způsobem pomocí 3D hry vysvětlit komplikovanou komunikační infrastrukturu," vysvětlila manažerka NASA pro komunikační strategii Barbara Addeová.

Uživatel simulace si může vyzkoušet fungování komunikační sítě na devíti přednastavených vesmírných zařízeních. K dispozici jsou raketoplán, ISS, Hubbleův teleskop, marsovská vozítka Spirit a Opportunity, družice Cassini u Saturnu, lunární sonda LCROSS použitá při ostřelování povrchu Měsíce, družice ICESat pro studium polárního ledu a Aura ke sledování klimatu Země.

Program je na webu NASA zdarma ke stažení pro operační systémy Windows a Mac OS X.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist