Masožravého vačnatce, který se vyskytuje pouze v Tasmánii, ohrožuje zvláštní nemoc podobná rakovině. Počet čertů kvůli tomuto onemocnění za necelých deset let klesl ze 150 tisíc kusů na polovinu.

Populace živočichů v severozápadní Tasmánii je však podle vědců zatím proti infekční rakovině, která zasahuje tlamu, imunní.

"Myslíme si, že tito ďáblové mohou rakovinné buňky rozpoznávat jako cizí a vybudovat si proti nim imunitní reakci," řekla podle agentury AP vedoucí výzkumníků Kathy Belovová. "Myslíme si, že v divočině může přežít více jedinců, než jsme si původně mysleli."

Nádorové onemocnění, které čerty postihuje, se nejprve projevuje jako malé ranky a otoky kolem tlamy. Z nich se poté velmi rychle vyvinou rakovinné výrůstky a po několika měsících nemocné zvíře hyne, často hlady.


Ďábel medvědovitý - živočich velikosti zhruba malého psa s černým kožichem, který vydává děsivé skřeky a je nechvalně proslulý svou prchlivostí - původně obýval celou australskou pevninu, jak dokazují nalezené fosilie. V současnosti ale žije jen na Tasmánii, ostrově ležícím jihovýchodně od Austrálie. Australská vláda ho zařadila mezi ohrožené druhy.
Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru