Masožravého vačnatce, který se vyskytuje pouze v Tasmánii, ohrožuje zvláštní nemoc podobná rakovině. Počet čertů kvůli tomuto onemocnění za necelých deset let klesl ze 150 tisíc kusů na polovinu.
Populace živočichů v severozápadní Tasmánii je však podle vědců zatím proti infekční rakovině, která zasahuje tlamu, imunní.
"Myslíme si, že tito ďáblové mohou rakovinné buňky rozpoznávat jako cizí a vybudovat si proti nim imunitní reakci," řekla podle agentury AP vedoucí výzkumníků Kathy Belovová. "Myslíme si, že v divočině může přežít více jedinců, než jsme si původně mysleli."
Nádorové onemocnění, které čerty postihuje, se nejprve projevuje jako malé ranky a otoky kolem tlamy. Z nich se poté velmi rychle vyvinou rakovinné výrůstky a po několika měsících nemocné zvíře hyne, často hlady.
Marná snaha. Evropě se nedaří zastavit vymírání zvířat, konstatuje WWF - čtěte ZDE
Zvířata žijí v přítomnosti, jejich pojem o minulosti je minimální - čtěte ZDE
Ďábel medvědovitý - živočich velikosti zhruba malého psa s černým kožichem, který vydává děsivé skřeky a je nechvalně proslulý svou prchlivostí - původně obýval celou australskou pevninu, jak dokazují nalezené fosilie. V současnosti ale žije jen na Tasmánii, ostrově ležícím jihovýchodně od Austrálie. Australská vláda ho zařadila mezi ohrožené druhy.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist