Ministr průmyslu a informací Li I-čung v pátek uvedl, že Google musí dodržovat čínskou legislativu, jinak může čekat následky. Kompromis ve sporu mezi americkou firmou a čínskými úřady se tak nerýsuje, napsala agentura AP.

Agentura Reuters dopoledne informovala, že Google spor pravděpodobně urovnal. Čínský ministr totiž také uvedl, že rád uvidí, když Google zvýší podíl na čínském trhu. Dodal ale, že případný odchod Googlu z Číny závisí čistě jen na rozhodnutí podniku. Li I-čung neuvedl žádné detaily, jak se diskuse s Googlem vyvíjí.

Americký gigant v lednu oznámil, že se v Číně stal spolu s dalšími americkými podniky terčem sofistikovaného digitálního útoku. Google pak pohrozil, že zváží odchod ze země, pokud bude muset s úřady nadále spolupracovat na cenzuře.

"Jestli odejdou nebo ne, je na nich," řekl Li I-čung. Dodal, že se čínský internetový trh i bez Googlu bude dále rozvíjet, napsala AP.

Šéf Googlu Eric Schmidt tento týden avizoval, že doufá v brzké vyřešení sporu. Řekl, že by snad brzy mohl oznámit výsledek jednání s úřady. Google uvedl, že v Číně nabídne vyhledávač, který by nepodléhal cenzuře.

Google je prakticky v každé zemi, kde působí, i jedničkou na místním trhu. V Číně ale Google neuspěl a zdaleka největším vyhledávačem je tam domácí technologický obr Baidu.


Podle kritiků by tak mohly být za úvahami Googlu opustit čínský trh i ryze ekonomické důvody. To ale Google vždycky popíral.

Čínské úřady se v minulých dnech nemohly shodnout, jak jednání s Googlem interpretovat. Zatímco jeden z činitelů potvrzoval, že obě strany jednají, jiný zástupce téhož úřadu zase jednání popíral.
Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru