Vědci z univerzity v galicijském Santiagu de Compostela přišli na několikanásobné otcovství těchto měkkýšů při zkoumání toho, proč chobotnice chované v zajetí tloustnou. Biologové přitom zjišťovali genetický kód chobotnice a oplodňovací procesy jejich samiček.

Samci těchto bezobratlých živočichů disponují modifikovaným třetím chapadlem na pravé straně, jež používají k zavedení shluků spermatu do samiček. Sperma pak v samičkách může zůstat naživu až deset měsíců.

Zástupci obou pohlaví se páří vždy s několika partnery - mezi samci jde o jakýsi druh konkurence, přičemž cílem je vypudit ze samičky sperma předchozího partnera a naopak v ní zanechat své geny.

Biologové po tomto zjištění zanalyzovali genotypy samiček i jejich vajíček. "Získané poznatky naprosto vyvracejí dosavadní teorii a potvrzují několikanásobné otcovství chobotnic. To znamená, že ačkoliv poslední samec vytáhne ze samice shluky spermatu předchozího partnera, vždycky v těle samice část spermatu z předchozích kopulací zůstane," vysvětluje ve studii koordinátor projektu Manuel Rey Méndez. Podle získaných údajů nejméně dva samci byli úspěšní při oplodnění vajíček pocházejících ze stejné snůšky, zdůraznil.

Třetí samčí chapadlo se vývojem přizpůsobilo právě pro akt vytažení spermatu předchozího partnera, říká Méndez. Zdá se nicméně, že jeho funkčnost není stoprocentní, jelikož potomci chobotnice mohou mít tři nebo i čtyři různé otce.

Tento první důkaz několikanásobného otcovství chobotnic má zásadní význam a je nutné ho vzít v potaz při genetickém výzkumu populací pro zachování tohoto druhu i pro navrhování a řízení chovu chobotnic pobřežních, upozorňuje biolog.

V současnosti zatím nelze chovat plně chobotnice na průmyslové úrovni, přestože se to podařilo v rámci experimentů. Zkušenosti jsou jen s jejich tloustnutím v sádkách - poté, co jsou odloveny mladé kusy po dosažení zákonem stanovené velikosti, jsou krmeny v klecích pod kontrolou. Podle Komise evropských společenství musí mít vylovená chobotnice minimálně 750 gramů.

V tomto systému chobotnice úžasně přibírají na váze, a to natolik, že mohou za tři měsíce dorůst až tří kilogramů váhy.

Chobotnice pobřežní dorůstá velikosti 50 až 130 centimetrů, v tropických mořích až tří metrů. Dosahuje pak váhy až 25 kilogramů.
Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru