"Každý z nás po sobě v každodenním životě zanechává jedinečnou bakteriální stopu," napsal vedoucí vědeckého týmu Noah Fierer z Coloradské univerzity.
Vědci v jednom z testů odebrali bakteriální vzorky z počítačové myši, které se předtím 12 hodin nikdo nedotýkal. Porovnali bakterie, které měl na rukou majitel myši, s bakteriemi 170 dalších náhodně vybraných lidí. Nejvíce se skutečně podobaly bakteriální kolonie z myši a z rukou jejího vlastníka.
Vědci připouštějí, že jejich technika zatím fungovala s přesností 70 až 90 procent, ale výzkum je prý v počáteční fázi. Po zdokonalení metody by mělo být možné bezpečně identifikovat osobu, která se dotýkala matného předmětu nebo dokonce textilie.
Skotové jdou s viry na odolné bakterie - čtěte ZDE
Sprchování může škodit. V hlavici sprchy jsou škodlivé bakterie - čtěte ZDE
Podle Fierera obsahuje lidská ruka v průměru 150 druhů bakterií. Průměrně jen zhruba 13 procent z nich přitom sdílejí dvě libovolné osoby.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist