Lebku obojživelníka nazvaného Fedexia striegeli našli paleontologové v americké Pensylvánii. Živočich patřil do již vyhynulé skupiny Trematopidae, jejíž příslušníci obývali planetu už 70 milionů předtím, než se na ní objevili dinosauři. O nálezu referují vědci v posledním čísle časopisu Annals of Carnegie Museum.

Naleziště, kde byly uloženy fosilie obojživelníka, jsou o 20 milionů let starší než jiné paleontologické lokality, v nichž byla nalezena zvířata s Fedexií spřízněná. Napovídá to, že rozšíření a rozrůznění této živočišné skupiny nastalo dříve, než se dosud předpokládalo.

Lebku našli badatelé z Carnegieho muzea přírodních věd už v roce 2004 nedaleko mezinárodního letiště v Pittsburghu. Zkamenělina dlouhá 12 centimetrů je velmi zachovalá, a to dokonce v trojrozměrném formátu, jelikož ji kamení nerozdrtilo.

Dávný "mlok" se do vody příliš nevracel

obojivelnk0020Fedexia striegeliNa rozdíl od jiných obojživelníků, kteří teprve vylezli z vody, nový druh, jenž se podobal mlokovi, trávil většinu času na suchu - do vody se vracel jen, aby se namočil, spářil a nakladl vajíčka. Jeho adaptaci na souš umožnila všeobecná klimatická situace, která postupně spěla k suchému a teplému podnebí.

Podle studie bylo klima před 300 miliony let na Zemi v přechodném období. Velké ledovce na jižním pólu působily rychlé změny v globálním klimatu a na západě dnešní Pensylvánie padaly záplavové lijáky. Za těchto podmínek se šířily bažiny a s nimi obojživelníci, kteří k přežití potřebují vlhké prostředí.

Avšak voda na pólech začala postupně zamrzat, čímž klesala hladina moří. Znovu se oteplily rozlehlé oblasti na Zemi, vyschla četná jezera a bažiny, což následně způsobilo vymizení mnoha rostlinných druhů. A právě v té době se obojživelníci museli adaptovat a přejít z převážně vodního způsobu života na suchozemský.

Populace obratlovců, kteří už začali žít v obou prostředích, mezi nimi i příbuzní Fedexie, vzrostla a rozšířila se rychleji než ti, co nadále záviseli na studeném a vlhkém prostředí.

Za různorodostí obojživelníků jsou klimatické změny

Velké množství nalezených fosilií obojživelníků z čeledi Trematopidae dokládá, že klimatické změny byly rozhodujícím faktorem při diverzifikaci pozemních obojživelníků. A nález o 20 milionů starší Fedexie striegeli naznačuje, co se mělo stát potom.

Paleontologové ovšem připomínají, že se tito živočichové neobjevili náhle. Pravděpodobně na Zemi existovali miliony let předtím v oblastech, kde se jejich ostatky nezachovaly. Přesto změna klimatu na teplé a suché vyvolala masový rozptyl pozemních obratlovců do pobřežních oblastí.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist