Stooke na snímcích rozpoznal nejprve stopy, které Lunochod 2 na Měsíci zanechal. Při jejich sledování se mu podařilo nalézt nepatrný tmavošedý bod na světlešedé ploše měsíčního povrchu - ruské měsíční vozítko. Odborníci nyní mohou díky laserovému zaměření přesně určit, kde se Lunochod 2 nachází.
Vůbec první pojízdnou laboratoří pro průzkum cizího vesmírného tělesa byl Lunochod 1, který na Měsíci přistál v roce 1970 a fungoval 11 měsíců.
V lednu 1973 přistála na přirozené oběžnici Země sonda Luna 21 s druhým Lunochodem. Ten operoval v kráteru Le Monnier asi čtyři měsíce a najezdil během nich 37 kilometrů - více než jakýkoli jiný pojízdný robot na různých nebeských tělesech sluneční soustavy.
Mise Lunochodu 2 byla vědecky velmi úspěšná. Provedl stovky půdních rozborů a mechanických testů a odeslal na Zemi 80 tisíc snímků a 86 panoramatických záběrů okolí.
Sovětský svaz postavil i třetí Lunochod, vozítko ale nakonec k Měsíci neodletělo a je vystaveno v muzeu továrny v Chimkách u Moskvy.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist