Kosmická loď odstartovala z Mohavské pouště a vystoupala do výšky téměř 14 kilometrů. Let trval skoro tři hodiny, poté se vesmírný modul i s nosným letounem vrátil na letiště. "Nebylo pro nás žádné překvapení, že let proběhl tak dobře," řekl po testu Branson.
Při skutečném letu do vesmíru by měl nosný letoun vystoupat do 15 kilometrů a poté by se od něj měla oddělit kosmická loď. Raketový pohon by ji následně měl vynést do výšky 110 kilometrů a posádka by tak na několik minut zažila stav beztíže. Loď by ale neměla dosáhnout orbitální dráhy ani obkroužit Zemi. Její cesta tak připomíná lety prvních amerických astronautů ze 60. let minulého století.
Podle Bransona by testovací lety SpaceShipTwo měly pokračovat do roku 2011, o rok později by už plavidlo mělo nést do kosmu první vesmírné turisty. Na palubě stroje by měli být dva piloti a šest turistů, kteří si kromě prožitku stavu beztíže budou moci prohlédnout Zemi z kosmu.
Společnost Virgin Galactic představila novou vesmírnou loď pro komerční lety - čtěte ZDE
Na let do vesmíru s Virgin Galactic se stojí fronta - čtěte ZDE
Branson nabízí letenky do vesmíru za 200 tisíc dolarů (3,7 milionu korun). Zálohu už podle agentury AP složilo přes 300 lidí. Mezi prvními cestujícími by měli být i Branson a konstruktér jeho lodi Američan Burt Rutan.
Konstrukce SpaceShipTwo je založena na technologii použité u letounu SpaceShipOne, jemuž se jako prvnímu stroji nevládní organizace podařilo v roce 2004 překročit hranici vesmíru. Její následník je však dvakrát tak velký, jeho délka činí 18 metrů.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist