Léčba včelím bodnutím, která spočívá v přikládání živých včel na určitá místa lidského těla, je stará asi 3000 let. Od roku 2007 je dokonce v Číně uznaná zákonem.

Proces je podobný akupunktuře, namísto jehel se ale používají žihadla. Včelí jed hraje klíčovou roli, čínští lékaři jej považují za přírodní lék. Včely tak vlastně fungují jako malé injekce.

Žihadla pomáhají na revmatismus nebo artritidu

Včelí klinika Kchang Tchaj na severovýchodě Pekingu provozuje tradiční čínskou medicínu. Místní lékaři říkají, že včelí léčba se osvědčila u revmatismu, artritidy i u dalších nemocí.

"Včelí terapie má zjevný účinek na pacienty s kostními a kloubními onemocněními," říká místní doktor Wang Ťing. "Léčba stojí hlavně na včelím jedu, který může pomoci krevnímu oběhu, zmenšuje zánět a tiší bolest."

Včely používané k léčbě jsou kříženci italských včel, chovaných výhradně pro klinické účely. Jejich žihadla dlouhá 0,3 milimetru, která obsahují asi 0,3 miligramu jedu, jsou vhodná pro léčbu, tvrdí doktoři.

K samotné léčbě používají lékaři pinzety, kterými včely přenesou jednu po druhé z úlu na patřičná místa těla pacienta.

Včely instinktivně bodnou svého "nepřítele" a zemřou. Žihadlo se nechá v ráně několik hodin, pacienti říkají, že to zmenšuje bolest.

Obvykle se použijí čtyři žihadla, může jich ale být až sto

Lékaři, kteří procházejí přísným výcvikem, rozhodují, jak dlouho zůstane žihadlo v těle pacienta a hlavně kolik včel má být použito. Jedno sezení obnáší minimálně čtyři bodnutí, někdy však může být nasazena až stovka včel.

Na kliniku přichází průměrně 30 pacientů denně, o víkendech jich zde postává ve frontách až 50. Podle doktorů je léčba čím dál tím oblíbenější, uvažují proto o rozšíření kliniky v příštím roce.

Někteří pacienti dokonce cestují ze vzdálených oblastí Číny, aby postoupili unikátní léčbu. Cena okolo 120 jüanů (asi 330 korun) je navíc menší než u většiny běžných léčebných prostředků.

Chan Li-te, který kvůli cukrovce trpí zánětem žil, podstoupil léčbu již sedmkrát. Trvá na tom, že výsledky stojí za počáteční nepohodlí. "Bolest od poštípání přejde do odpoledne. Nohy jsou pak lehčí, nejsou oteklé a lépe se mi chodí."

Lékaři tvrdí, že 90 procent jejich pacientů se vyléčí, nebo po léčbě cítí úlevu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist