Hanako je robot-žena, s ústy plnými zubů a čidly reagujícími vždy, když se nezkušená ruka dotkne místa, kde to reálné lidi bolí. Na zubařském křesle se dokáže chovat skoro stejně jako člověk.

Hanako hýbe jazykem, sliní a dokáže i odpovídat na lékařovy otázky. Naříká, když má naříkat, prudce otáčí hlavu, vyvaluje oči, zavírá bez varování pusu a někdy i rozhodí ruce, což je nebezpečné pro ni i pro budoucího zubaře.

"Jestliže vás to bude bolet, zvedněte, prosím, levou ruku," žádá ji student. Když zákrok trvá příliš dlouho, Hanako je unavená a má problém udržet pusu otevřenou.

"V prvním roce lékařské praxe registrujeme mnohem víc incidentů než v druhém, což dokazuje, že se studenti při výuce nestačí naučit všemu, co pak v ordinaci potřebují," řekl profesor Kotaro Maki z tokijské univerzity Šowa.

Největším problémem je podle něj to, že se studenti neučí vyndat nástroje z pacientových úst dostatečně rychle. A neumí taky komunikovat s osobou trpící bolestí.


"Díky tomuto robotu si to mohou zkoušet znovu a znovu, opakovat to, co se nedaří, a tak získat zkušenost. Piloti letadel se na simulátorech učí roky a dostávají se na nich do různých krizových situací vyhlížejících zcela realisticky. Proč bychom se my měli spokojit při výuce stomatologie s obyčejnými nehybnými hlavami?" říká Maki.

Hanako je robot třetí generace z Makiho laboratoře a není poslední. Na jeho vývoji spolupracovala univerzita Waseda a robotická továrna Tmsuk. Na rozdíl od předchozích učebních pomůcek, které vydržely zásahy pouze několika studentů, Hanako snese úspěšné i neúspěšné pokusy až 90 žáků.

"S tímto robotem jsme blíž skutečnosti. Hanako na rozdíl od těch předchozích reaguje spontánně, jak by to udělal živý pacient," řekl student Šugo Haga.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist