Hanako je robot-žena, s ústy plnými zubů a čidly reagujícími vždy, když se nezkušená ruka dotkne místa, kde to reálné lidi bolí. Na zubařském křesle se dokáže chovat skoro stejně jako člověk.

Hanako hýbe jazykem, sliní a dokáže i odpovídat na lékařovy otázky. Naříká, když má naříkat, prudce otáčí hlavu, vyvaluje oči, zavírá bez varování pusu a někdy i rozhodí ruce, což je nebezpečné pro ni i pro budoucího zubaře.

"Jestliže vás to bude bolet, zvedněte, prosím, levou ruku," žádá ji student. Když zákrok trvá příliš dlouho, Hanako je unavená a má problém udržet pusu otevřenou.

"V prvním roce lékařské praxe registrujeme mnohem víc incidentů než v druhém, což dokazuje, že se studenti při výuce nestačí naučit všemu, co pak v ordinaci potřebují," řekl profesor Kotaro Maki z tokijské univerzity Šowa.

Největším problémem je podle něj to, že se studenti neučí vyndat nástroje z pacientových úst dostatečně rychle. A neumí taky komunikovat s osobou trpící bolestí.


"Díky tomuto robotu si to mohou zkoušet znovu a znovu, opakovat to, co se nedaří, a tak získat zkušenost. Piloti letadel se na simulátorech učí roky a dostávají se na nich do různých krizových situací vyhlížejících zcela realisticky. Proč bychom se my měli spokojit při výuce stomatologie s obyčejnými nehybnými hlavami?" říká Maki.

Hanako je robot třetí generace z Makiho laboratoře a není poslední. Na jeho vývoji spolupracovala univerzita Waseda a robotická továrna Tmsuk. Na rozdíl od předchozích učebních pomůcek, které vydržely zásahy pouze několika studentů, Hanako snese úspěšné i neúspěšné pokusy až 90 žáků.

"S tímto robotem jsme blíž skutečnosti. Hanako na rozdíl od těch předchozích reaguje spontánně, jak by to udělal živý pacient," řekl student Šugo Haga.