Zmínění odborníci považují takzvaného severního bílého nosorožce, který je dosud poddruhem nosorožce tuponosého, za samostatný druh. Výsledky studia vědců nyní vyšly v časopisu PLoS One.
"Kriticky ohrožený severní tuponosý nosorožec ze středu afrického kontinentu je oproti nosorožci tuponosému z jižní Afriky natolik odlišný, že si zaslouží být samostatným druhem," uvedl Jan Robovský z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity.
Podle vědců se severní bílý nosorožec liší od nosorožce tuponosého například vnějším vzhledem, velikostí, tvarem zubů i genetickými rozdíly. Nový druh by podle odborníků měl nést jméno nosorožec Cottonův (Ceratotherium cottoni).
Bílí nosorožci odletěli do Keni. Je to poslední šance pro záchranu jejich druhu - čtěte ZDE
Pod africkým sluncem: Nosorožci z české zoo dorazili do rezervace v Keni - FOTOGALERIE ZDE
Na světě nyní žije pouhých osm jedinců severních bílých nosorožců. Pár žije v zoo v americkém San Diegu, dva žijí v dvorské zoo a čtveřici těchto savců chovatelé vloni v prosinci z dvorské zoo převezli do keňské rezervace Ol Pejeta.
Zoologové věří tomu, že v přirozeném prostředí v Africe by se hormonální hladina samic mohla vrátit na normální úroveň, a tudíž by mohly zabřeznout. V zajetí se to nedařilo.
"Podle posledních zpráv z konce března se nosorožcům v keňské rezervaci daří dobře, jsou umístěni již ve velkém výběhu," říká zoolog dvorské zoo Jiří Hrubý, který výsledky studie týmu zoologů nechtěl komentovat, protože se s nimi ještě neseznámil.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist